Մակրոնն Ազգային ժողովը չի արձակի Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր չԷ երկրի Ազգային ժողովն (խորհրդարանի ստորին պալատ) արձակել Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 27-ին BFM հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել Է պետքարտուղար, Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սիբետ Նդիայը:
«Նախագահը չի արձակի Ազգային ժողովը,-նշել Է նա:-Ընտրությունների արդյունքները դա անել չեն պարտավորեցնում»: Նդիայը նշել Է, որ «երկրում չկա քաղաքական ճգնաժամ»: Ընտրությունները, որոնք ցուցադրում են ընտրողների ակտիվության աճը, նախագահ Մակրոնի պարտությունը չեն»,-ընդգծել Է պետքարտուղարը:
Նդիայն ընդունել Է, որ «Հառաջ, հանրապետություն» կառավարող կուսակցությունը մեկ տոկոսով պակաս ձայն Է ստացել ընտրություններում, քան Մարին լե Պենի «Ազգային միավորումը», սակայն կուսակցությունները նույն քանակությամբ՝ 23-ական մանդատ կունենան Եվրոպական խորհրդարանում:
Հանրապետության ՆԳ նախարարության տարածած տվյալների համաձայն, «Ազգային միավորումը» ձայների 23,31 տոկոս արդյունքով զբաղեցնում Է առաջին տեղը, նրան հաջորդում Է «Հառաջ, հանրապետություն» կառավարող կուսակցությունը՝ ձայների 22,41 տոկոսով: Երրորդ տեղն զբաղեցրել Է ձախ արմատական «Եվրոպա-Էկոլոգիա-Կանաչներ» (EELV) կուսակցությունը՝ 13,47 տոկոսով:
Չորրորդ տեղը բաժին Է հասել «Հանրապետականներին», որոնք հավաքել են 8,48 տոկոս: Ժան-Լյուկ Մելանշոնի «Անկոտրում Ֆրանսիան» ձայների 6,31 տոկոսով զբաղեցրել Է հինգերորդ հորիզոնականը, Սոցիալիստական կուսակցությանը բաժին Է հասել վեցերորդ տեղը. նա ստացել Է 6,19 տոկոս:
Մնացած կուսակցությունները չեն հաղթահարել հինգ տոկոսի շեմը եւ զրկվել են Եվրախորհրդարանում մանդատների հավակնելու հնարավորությունից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон не будет распускать Национальное собрание по итогам выборов в Европарламент
Президент Франции Эмманюэль Макрон не намерен распускать Национальное собрание Франции (нижняя палата парламента) по итогам выборов в Европейский парламент. Об этом в понедельник в эфире телеканала BFM заявила госсекретарь, официальный представитель французского правительства Сибет Ндиай.
"Президент не будет распускать Национальное собрание, - отметила она. - Итоги выборов к этому не обязывают". Ндиай указала, что "в стране нет политического кризиса". "Выборы, продемонстрировавшие рост активности избирателей, не являются поражением президента Макрона", - подчеркнула госсекретарь.
Ндиай признала, что правящая партия "Республика на марше" получила на один процент меньше голосов на выборах, чем "Национальное объединение" Марин Ле Пен, однако партии будут располагать одинаковым количеством мандатов в Европейском парламенте - по 23,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным, распространенным МВД республики, "Национальное объединение" занимает первое место с результатом 23,31% голосов, за ним следует правящая партия "Республика на марше" с 22,41%. Третье место заняла леворадикальная "Европа-Экология-"Зеленые" (EELV) с 13,47%. Четвертое место досталось "Республиканцам", которые набрали 8,48%, партия Жан-Люка Меланшона "Неподчинившаяся Франция" заняла пятое место с 6,31%, Социалистической партии досталось шестое место, она получила 6,19%.
Остальные партии не преодолели пятипроцентный барьер и лишились возможности претендовать на мандаты в Европарламенте.