Դատախազությունը ստուգումներ է իրականացրել ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության և Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից ստուգվել է ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հիմնական իրավունքների իրացման, պատժի կրման կարգի և պայմանների պահպանման վիճակը, ինչպես նաև կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալների նկատմամբ կիրառված կարգապահական տույժերի և խրախուսանքների վերաբերյալ կայացված որոշումների օրինականությունը և համաչափությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, ստուգման ընթացքում արձանագրվել են մի քանի խախտումներ: Մասնավորապես ԿՀ-ում պահվող անձանց առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման ոլորտում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ չեն իրականացնվել ՔԿՀ-ում պահվող անձանց տարեկան առնվազն մեկ անգամ բուժկանխարգելիչ հետազոտություններ: Արձանագրվել է, որ չնայած շենքային անբարենպաստ պայմաններին՝ ՔԿՀ-ի խցերի սանիտարահիգիենիկ վիճակն ընդհանուր առմամբ բավարար է:
Պատժախցերը և կարանտինային խուցը ապահովված չեն եղել բնականոն կենցաղավարման համար անհրաժեշտ որոշ պարագաներով ու գույքով: Կացարաններում, պատժախցերի պատերին արձանագրվել են քրեական ենթամշակույթի չգրված կանոնները բնորոշող փորագրված կամ նկարված նշաններ, մեկ խցում առկա են եղել արգելված առարկաներ:
Առանձին խնդիրներ կապված են եղել պահվող անձանց կողմից հեռախոսակապից օգտվելու, կալանավորված անձանց և փակ կամ կիսափակ ուղղիչ հիմնարկում պատիժը կրող դատապարտյալների զբոսանքի կազմակերպման ընթացակարգերի պահպանման հետ:
Պահվող անձանց անձնական գործերի ուսումնասիրության արդյունքնում պարզվել է, որ առանձնակի դաժանությամբ կատարված հանցագործության համար դատապարտված ոչ բոլոր աձինք են  հաշվառվել որպես ագրեսիվության, կոնֆլիկտայնության բացասական հակում ունեցող դատապարտյալներ, ինչն անհրաժեշտ է  նրանց հետ հոգեբանական աշխատանքներ տանելու համար:
Պարզվել է, որ պահվող անձանց նկատմամբ տույժեր կիրառելու վերաբերյալ կայացված մի շարք որոշումներում չի պահպանվել օրենսդրությամբ սահմանված՝ կարգապահական տույժ կիրառելու համաչափության սկզբունքը: Նախկինում ընդհուպ ներքին կանոնակարգը չարամտորեն խախտելու համար տույժի ենթարկված անձինք,  հերթական խախտումը կատարելու համար, ենթարկվել են դրա ծանրությանն ու բնույթին անհամաչափ մեղմ կարգապահական տույժի:
Ստուգումների արդյունքները քննարկվել են ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի հետ: Փաստվել է որ, թերությունների, խախտումների մի մասը ՔԿՀ-ի վարչակազմի կողմից վերացվել է հենց ստուգման պահին:      ՔԿՀ վարչակազմը պարտավորվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ առավել երկարատև ժամանակ պահանջող խախտումների վերացման ուղղությամբ:

Прокуратура провела проверки в Уголовно-исполнительном учреждении “Горис” МЮ РА
Управление по надзору за законностью применения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры РА и прокуратура Сюникской области проверили проверку состояния реализации основных прав заключенных лиц и осужденных в Уголовно-исполнительном учреждении “Горис” МЮ РА, соблюдения порядка и условий отбывания наказания, а также законности и соразмерности принятых решений о дисциплинарных взысканиях и поощрениях, примененных в отношении арестованных лиц или осужденных.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Генпрокуратуры Армении, в ходе проверки было зафиксировано несколько нарушений. В частности, проверкой, проведенной в сфере обеспечения права на охрану здоровья лиц, содержащихся в УИУ, выяснилось, что не проводятся медико-профилактические исследования лиц, содержащихся в УИУ, как минимум один раз в год. Было отмечено, что, несмотря на неблагоприятные условия здания, санитарно-гигиеническое состояние камер учреждения в целом является благоприятными.
Карантинная камера и карцер не были обеспечены необходимыми для нормального быта предметами и имуществом. В карцерах и на стенах карантинных камер были зафиксированы выгравированные или нарисованные знаки, характеризующие неписанные правила криминальной субкультуры, в одной камере были запрещенные предметы.
Отдельные проблемы были связаны с пользованием телефонной связью, соблюдением процедур организации прогулки арестованных лиц и осужденных, отбывающих наказание в закрытом или полузакрытом исправительном учреждении.
В результате изучения личных дел лиц, содержащихся под стражей, выяснилось, что не все осужденные за совершенное с особой жестокостью преступление были учтены как осужденные, имеющие отрицательную склонность к агрессии, конфликту, что необходимо для проведения с ними психологической работы.
Выяснилось, что в ряде решений о применении взысканий в отношении содержащихся лиц не соблюден установленный законодательством принцип соразмерности применения дисциплинарного взыскания. Ранее, лица, подвергшиеся взысканию за злостное нарушение внутреннего регламента, за совершение очередного нарушения подвергались несоразмерно мягкому дисциплинарному взысканию.
Результаты проведенных проверок были обсуждены с администрацией уголовно-исполнительного учреждения “Горис” Министерства юстиции РА. Выяснилось, что часть недостатков, нарушений, администрацией УИУ были устранены именно в момент проверки. Администрация УИУ обязалась предпринять необходимые меры по устранению нарушений, требующих более длительного времени.