Ղազախստանի ԿԸՀ-ն նախագահի յոթ թեկնածու Է գրանցել հունիսի 9-ի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մայիսի 8-ին վաղաժամկետ ամփոփել Է հունիսի 9-ի ընտրություններում նախագահի թեկնածուների գրանցման արդյունքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԿԸՀ-ի փոխնախագահ Կոնստանտին Պետրովը: Նրա խոսքով՝ ԿԸՀ-ն վաղաժամկետ ավարտել Է նախագահի թեկնածուների գրանցման փուլը:
«ԿԸՀ-ն գրանցել Է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի յոթ թեկնածուների»,- նշել Է հանձնաժողովի փոխնախագահը եւ հավելել, որ «ավելացած ժամանակը թույլ կտա թեկնածուներին զբաղվել շտաբի գործունեության կազմակերպմամբ, միջոցներ կուտակել ընտրական հիմնադրամներում, ավելի լավ նախապատրաստվել քարոզարշավին»:
Յոթ թեկնածուներից չորսն առաջադրված են կուսակցությունների կողմից: Նրանք են՝ հանրապետության գործող նախագահ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը, որն ընտրություններում առաջադրվել Է իշխող «Նուր Օթան» («Հայրենիքի լույսը») կուսակցությունից, խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Մաժիլիսի պատգամավոր Դանիա Եսպաեւան՝ «Ակ ժոլ» («Լուսավոր ուղի») կուսակցությունից, Մաժիլիսի պատգամավոր Ժամբիլ Ահմեթբեկովը՝ Ղազախստանի կոմունիստական ժողովրդական կուսակցությունից, «Ազգային ագրարային գիտակրթական կենտրոնի» վարչության նախագահ Տոլեգուտայ Ռահիմբեկովը՝ «Աուլ» ժողովրդադեմոկրատական հայրենասիրական կուսակցություն» հասարակական միավորումից:
Եվս երեք մարդ ԿԸՀ-ում գրանցվել են որպես հանրապետական հասարակական միավորումներից թեկնածուներ: Նրանց թվում են՝ հասարակակն գործիչ, լրագրող Ամիրժան Կոսանովը, գրող եւ հասարակակն գործիչ Սադիբեկ Տուղելը, Արեւմտաղազախական մարզի արհմիությունների տարածքային միավորման նախագահ Ամանգելդի Տասպիխովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЦИК Казахстана зарегистрировал семь кандидатов в президенты на выборах 9 июня
Центризбирком Казахстана в среду досрочно подвел итоги регистрации кандидатов в президенты на выборах 9 июня. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил заместитель председателя ЦИК Константин Петров по итогам заседания комиссии.
По его словам, ЦИК досрочно завершил этап регистрации кандидатов в президенты. "ЦИК зарегистрированы семь кандидатов в президенты Республики Казахстан", - информировал зампредседателя Центризбиркома. Он отметил, что "высвобожденное время позволит кандидатам заняться организацией деятельности штаба, аккумулировать средства в избирательных фондах, более качественно подготовиться к агитационному периоду".
Из семи кандидатов четыре человека выдвинуты партиями. Это действующий президент республики Касым-Жомарт Токаев, выдвинутый на выборы от правящей партии "Нур Отан" ("Свет Отечества"), депутат Мажилиса (нижней палаты парламента) республики Дания Еспаева - от партии "Ак жол" ("Светлый путь"), депутат Мажилиса Жамбыл Ахметбеков - от Коммунистической народной партии Казахстана, председатель правления НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" Толеутай Рахимбеков - от общественного объединения "Народно-демократическая патриотическая партия "Ауыл" ("Аул").
Еще три человека зарегистрированы в ЦИК в качестве кандидатов от республиканских общественных объединений. Среди них общественный деятель, журналист Амиржан Косанов, который выдвинут общественным объединением "Объединенное национал-патриотическое движение "Улт тагдыры" ("Судьба нации"), писатель и общественный деятель Садыбек Тугел - республиканским общественным объединением "Республиканское движение "Улы дала кырандары" ("Орлы великой степи"), председатель территориального объединения профсоюзов Западно-Казахстанской области Амангельды Таспихов от Федерации профсоюзов Казахстана.