Դմիտրի Մեդվեդևը Երևան է այցելում հագեցած օրակարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով ապրիլի 29-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Երևան կայցելի հագեցած օրակարգով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ժամանակ այս մասին նշեց ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիմուր Մաքսիմովը, ով պատվիրակության կազմում է լինելու:
«Ապրիլի 29-ին և 30-ին կանցկացվի երկու միջոցառում: Առաջին օրը նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստն փոխվարչապետերի մասնակցությամբ, իսկ ահա երկրորդ օրը կկայանա ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը: Երկու միջոցառումները հաջորդում են միմյանց, ինչը հնարավորություն կտա արագ արձագանքել հարցերին: Օրակարգը հագեցած է, հարցերը բավական շատ են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Տիմուր Մաքսիմովը: Նախատեսված միջոցառումներին քննարկման օրակարգում տասնյակից ավելի հարցեր են, որոնցից փոխնախարարն առանձնացրեց մի քանիսը: Նա տեղեկացրեց, որ քննարկումների բավական մեծ հատված նվիրված է միության միջազգային ակտիվությանը:
«Ինչպես գիտեք, ԵԱՏՄ-ն մի քանի ուղղություններով բանակցություններ է անցկացնում՝ կապված ազատ տնտեսական գոտու հարցերի հետ: Մասնավորապես, սպասվող միջոցառումներին կլսենք Սինգապուրի և Սերբիայի հետ տարված բանակցությունների առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցը»,-ասաց փոխնախարարը:
Նախատեսված են քննարկումներ՝ նվիրված տնտեսության մի քանի ճյուղերին, մասնավորապես, գյուղատնտեսությանը: Ինչպես նաև անդրադարձ կկատարվի ներքին շուկայում չհասկացված հարցերին ու առկա խնդիրներին: Դրանից բացի, քննարկվելու է ապրանքների շրջանառության հսկողության նպատակով հետագծելիության հարցը:
«Ես ուզում եմ ընդգծել, որ այս միջոցառումներն իրականացվում են երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ մայիսին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի նախօրեին: Խորհրդանշական է, որ այս տարի լրանում է միության ստեղծման հինգ տարին և, հենց այս տարի այն նախագահում է Հայաստանը»,-ասաց Տիմուր Մաքսիմովը:

Дмитрий Медведев посетит Ереван с насыщенной повесткой дня
Премьер-министр России Дмитрий Медведев посетит Ереван 29 апреля для участия в заседании межправительственного совета Яцина. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра экономического развития России Тимур Максимов, который будет в составе делегации, во время видеомоста Москва-Ереван.
“Два мероприятия пройдут 29 и 30 апреля. Первое заседание Евразийской экономической комиссии запланировано на первый день с участием вице-премьеров, а также состоится второе заседание Межправительственного совета ЕАЭС. Оба события следуют друг за другом, что даст возможность быстро ответить на вопросы. Повестка дня насыщена, вопросов много”, - сказал Тимур Максимов. В повестке дня обсуждений десятки вопросов, заместитель министра выделил некоторые из них. По его словам, большая часть дискуссий посвящена международной деятельности Союза.
“Как вы знаете, ЕАЭС ведет переговоры по нескольким направлениям в отношении вопросов свободной экономической зоны. В частности, за предстоящими событиями последует отчет о ходе переговоров с Сингапуром и Сербией”, - сказал замминистра.
Дискуссии планируется сосредоточить на нескольких секторах экономики, в частности на сельском хозяйстве. Также будут рассмотрены нерешенные на внутреннем рынке вопросы, и насущные проблемы. Кроме того, будет обсуждаться вопрос прослеживаемости товарооборота.
“Хочу подчеркнуть, что эти мероприятия проходят в преддверии майского заседания Высшего Евразийского экономического совета с участием глав государств. Символично, что в этом году отмечается 5-я годовщина создания союза, и в этом году его возглавляет Армения”, - сказал Тимур Максимов.