Դմիտրի Մեդվեդևը Երևան է այցելում հագեցած օրակարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով ապրիլի 29-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Երևան կայցելի հագեցած օրակարգով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ժամանակ այս մասին նշեց ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Տիմուր Մաքսիմովը, ով պատվիրակության կազմում է լինելու:
«Ապրիլի 29-ին և 30-ին կանցկացվի երկու միջոցառում: Առաջին օրը նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստն փոխվարչապետերի մասնակցությամբ, իսկ ահա երկրորդ օրը կկայանա ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը: Երկու միջոցառումները հաջորդում են միմյանց, ինչը հնարավորություն կտա արագ արձագանքել հարցերին: Օրակարգը հագեցած է, հարցերը բավական շատ են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Տիմուր Մաքսիմովը: Նախատեսված միջոցառումներին քննարկման օրակարգում տասնյակից ավելի հարցեր են, որոնցից փոխնախարարն առանձնացրեց մի քանիսը: Նա տեղեկացրեց, որ քննարկումների բավական մեծ հատված նվիրված է միության միջազգային ակտիվությանը:
«Ինչպես գիտեք, ԵԱՏՄ-ն մի քանի ուղղություններով բանակցություններ է անցկացնում՝ կապված ազատ տնտեսական գոտու հարցերի հետ: Մասնավորապես, սպասվող միջոցառումներին կլսենք Սինգապուրի և Սերբիայի հետ տարված բանակցությունների առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցը»,-ասաց փոխնախարարը:
Նախատեսված են քննարկումներ՝ նվիրված տնտեսության մի քանի ճյուղերին, մասնավորապես, գյուղատնտեսությանը: Ինչպես նաև անդրադարձ կկատարվի ներքին շուկայում չհասկացված հարցերին ու առկա խնդիրներին: Դրանից բացի, քննարկվելու է ապրանքների շրջանառության հսկողության նպատակով հետագծելիության հարցը:
«Ես ուզում եմ ընդգծել, որ այս միջոցառումներն իրականացվում են երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ մայիսին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի նախօրեին: Խորհրդանշական է, որ այս տարի լրանում է միության ստեղծման հինգ տարին և, հենց այս տարի այն նախագահում է Հայաստանը»,-ասաց Տիմուր Մաքսիմովը:

YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev will visit Armenia on April 29 to participate in the Eurasian Economic Union (EEU) Inter-Governmental Council session.
The visit will have a rather busy agenda, Russia’s Deputy Minister for Economic Development Timur Maximov said today. Maximov himself will be among Medvedev’s delegation.
“Two events will take place on April 29 and 30. On the first day, the Eurasian Economic Commission Council session is expected with participation of Deputy Prime Ministers, and on the second day the Eurasian Economic Union Inter-Governmental Council session will take place. The two events are following one another, which will enable to quickly respond to issues. The agenda is busy, with rather lots of issues,” Maximov said.
He said most of the questions relate to the EEU’s international activeness.
“As you know the EEU is carrying out negotiations in several directions regarding issues of free economic zones. Particularly, we will listen during the expected events the reports on progress over negotiations with Singapore and Serbia,” Maximov said.
Discussions on different branches of economy, namely agriculture are planned.
Existing problems and issues in the domestic market will also be touched upon.
“I would like to stress that these events are taking place on the eve of the upcoming Supreme Eurasian Economic Council session in participation of leaders of the countries. It is symbolic that this year marks the 5th anniversary of the union’s foundation, and this very year the union is chaired by Armenia,” Maximov added.