Համընդհանուր ներառական կրթության անցումն առաջնահերթ խնդիրներից է. ԿԳ նախարարը հանդիպել է Տանյա Ռադոչայի հետ
Համընդհանուր ներառական կրթության անցումն առաջնահերթ խնդիրներից է. ԿԳ
նախարարը հանդիպել է Տանյա Ռադոչայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն  աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից , ԿԳ նախարարը բարձր է գնահատել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությունը   համընդհանուր ներառական կրթության անցման շրջանում և հույս հայտնել, որ այն կշարունակվի նաև Երևանի և մյուս մարզերի ներդրման փուլում:
«Համընդհանուր ներառական կրթության անցումը մեզ համար առաջնահերթ խնդիրներից է, քանի որ այն հասարակությանը կբարձրացնի որակական նոր մակարդակի: Համերաշխություն, սեր և հանդուրժողականություն, ահա այս արժեքներն են, որ տարիներ շարունակ պակասել են մեր հասարակությանը: Հաջողել են այն երկրները, որոնք կարողացել են հասարակությանը հաղորդել այս արժեքները»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը: ԿԳ նախարարի խոսքով, համընդհանուր ներառմանն ուղղված  քայլերի շնորհիվ, մեր երկիրը կունենա համակեցության այլ սկզբունքներով ու չափանիշներով առաջնորդվող հասարակություն: Միաժամանակ նա շեշտել է, որ համընդհանուր ներառման անցման ընթացքում բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում սոցիալական տարբեր խմբերի միջև: Այդ համատեքստում Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությունն ուսուցիչների վերապատրաստման և ծնողական համայնքի հանդիպումների կազմակերպման հարցում:
Պատրաստակամություն հայտնելով համագործակցության ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ՝ Տանյա Ռադոչայն իր հերթին կարևորել է համընդհանուր ներառական կրթության  ուղղությամբ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ջանքերը: Նրա խոսքով, համընդհանուր ներառումը յուրօրինակ բանալի է հասարակության խնդիրների լուծման համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությամբ իրականացվող նախադպրոցական այլընտրանքային մոդելների մշակման և ներդրման ծրագրին: Կարևորելով նոր մոդելների ներդրման հանգամանքը՝ ԿԳ նախարարն անհրաժեշտ է համարել այդ ուղղությամբ իրավիճակային ուսումնասիրության կատարումը:
Հանդիպմանը քննարկում է ծավալվել նաև ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ տարբեր ուղղություններով իրականացվող աշխատանքների, մասնավորապես, մանկապարտեզների ցանցի ընդլայնման, մասնագիտական կողմնորոշման կենտրոնների ստեղծման և մի շարք այլ ծրագրերի շուրջ:

Переход ко всеобщему инклюзивному образованию является одной из приоритетных задач: министр образования и науки Армении встретился с Таней Радочай
Переход ко всеобщему инклюзивному образованию является одной из приоритетных
задач: министр образования и науки Армении встретился с Таней Радочай
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян провел рабочую встречу с представителем Детского Фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Армении Таней Радочай. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства образования и науки РА , министр высоко оценил содействие ЮНИСЕФ в период перехода на инклюзивное образование и выразил надежду, что оно продолжится и на этапе внедрения в Ереване и других областях.
“Переход на универсальное инклюзивное образование является для нас первоочередной задачей, поскольку оно поднимет общество на качественно новый уровень. Солидарность, любовь и терпимость - вот эти ценности, которых на протяжении многих лет не хватало нашему обществу. Успеха дистигли  те страны, которые сумели передать обществу эти ценности”, - отметил Араик Арутюнян. По словам министра образования и науки, благодаря шагам, направленным на всеобщее инклюзивное образование, наша страна будет иметь общество, руководствующееся другими принципами и критериями сосуществования. При этом он подчеркнул, что в ходе перехода ко всеобщему инклюзивному образованию возникают многочисленные проблемы между различными социальными группами. В этом контексте Араик Арутюнян отметил важность содействия ЮНИСЕФ в вопросе переподготовки учителей и организации встреч с родителями.
Выразив готовность к укреплению и развитию сотрудничества, Таня Радочай в свою очередь подчеркнула важность усилий Министерства образования и науки Армении в направлении всеобщего инклюзивного образования. По ее словам, всеобщее инклюзивное образование является своеобразным ключом к решению проблем общества.
В ходе встречи стороны коснулись также и программы разработки и внедрения альтернативных дошкольных моделей, осуществляемых при содействии ЮНИСЕФ. Придавая важность внедрению новых моделей, министр образования и науки счел необходимым проведение ситуационного исследования в этом направлении.
На встрече обсуждались также работы, осуществляемые с ЮНИСЕФ в разных направлениях, в частности, расширение сети детских садов, создание центров профессиональной ориентации и ряд других программ.