Իրանում 5-օրյա սուգ է հայտարարվել նախագահ Ռայիսիի և նրան ուղեկցող պաշտոնյաների զոհվելու կապակցությամբ
Իրանում 5-օրյա սուգ է հայտարարվել նախագահ Ռայիսիի և նրան ուղեկցող
պաշտոնյաների զոհվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին իր ցավակցությունն է հայտնել ուղղաթիռի վթարի հետևանքով նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի, արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և նրանց ուղեկցող այլ պաշտոնյաների զոհվելու կապակցությամբ և երկրում հնգօրյա սուգ է հայտարարել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այաթոլլա Խամենեին հայտարարություն է տարածել։
«Ես հայտարարում եմ 5-օրյա սուգ և իմ ցավակցություններն եմ հայտնում Իրանի թանկագին ժողովրդին», - Խամենեիի հայտարարությունից մեջբերում է IRNA գործակալությունը։
Իրանի գերագույն առաջնորդը նաև հայտարարել է, որ համաձայն երկրի սահմանադրության 131-րդ հոդվածի՝ առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Մոխբերը ժամանակավորապես կստանձնի նախագահի պարտականությունները և առավելագույնը 50 օրվա ընթացքում կկազմակերպի նոր ընտրություններ՝ դատական և օրենսդիր իշխանությունների ղեկավարների հետ միասին։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ուղղաթիռը վայրէջք կատարելիս կործանվել էր Իրանի Արևելյան Ադրբեջանի նահանգում, երբ նա երկրի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և այլ պաշտոնյաների հետ վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։ Կործանված ուղղաթիռում գտնվողներից ոչ ոք ողջ չի մնացել։

Iran declares 5 days of mourning after president Raisi killed in helicopter crash
"I announce five days of public mourning and offer my condolences to the dear people of Iran," said Khamenei in an official statement cited by IRNA.
Ayatollah Ali Khamenei added that according to article 131 of the country's constitution, Iran's first vice president Mohammad Mokhber will become interim president and as part of a three-person council, along with the speaker of parliament and the head of the judiciary, will organize a new presidential election within 50 days of the president's death.
As reported earlier, Iranian President Ebrahim Raisi and the country's Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian were martyred in the helicopter crash that occurred on Sunday. President Raisi was returning from a ceremony to inaugurate a dam on Iran’s border with the Republic of Azerbaijan, when his helicopter crashed upon landing in Varzaqan region on Sunday. No one has survived the crash.