Պենտագոնը մեկ միլիարդ դոլար Է տրամադրել Թրամփին արգելապատի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնակատար Փատրիկ Շանահանը մարտի 25-ին թույլատրեր Է մեկ միլիարդ դոլարի օգտագործումը Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում:
Նշվում Է, որ միջոցները կօգտագործվեն ԱՄՆ-ի հարավային սահմանին 57 մղոն (շուրջ 91 կիլոմետր) երկարությամբ արգելապատի հատվածի կառուցման, ճանապարհների բարելավման եւ Յումա (Արիզոնայի նահանգ) եւ Էլ Պասո (Տեխաս) քաղաքների շրջանում լուսավորության տեղակայման համար:
Թրամփն ավելի վաղ արտակարգ դրության ռեժիմ Է հայտարարել սահմանին, որպեսզի այլ նպատակների համար նախատեսված շուրջ 6,4 միլիարդ դոլարն օգտագործի սահմանին արգելափակոցների կառուցման համար՝ շրջանցելով Կոնգրեսը, որն ըստ Սահմանադրության պետք Է հավանություն տա բյուջեի բոլոր ծախսերին: Այդ քայլն արդեն վիճարկվել Է դատարաններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Pentagon chief says $1 billion of funding shifted to border wall
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The U.S. Department of Defense shifted $1 billion to plan and build a 57-mile section of “pedestrian fencing”, roads and lighting along the border between the United States and Mexico, Reuters reported.
U.S. President Donald Trump declared a national emergency last month in a bid to fund his promised border wall without congressional approval.
Acting Secretary of Defense Patrick Shanahan said in a memo to Secretary of Homeland Security Kirstjen Nielsen that the Department of Defense had the authority to support counter-narcotics activities near international boundaries, Reuters reported.
The 1 billion dollar worth construction will be carried out within the Yuma and El Paso sections of the U.S.-Mexico border.