Զախարովան անպատասխանատու Է որակել Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Թրամփի արած հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անպատասխանատու Է որակել Վաշինգտոնի կողմից Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի լիակատար սուվերենության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի արած հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդօրինակ հայտարարությունները, որոնք, մեր կարծիքով, արվում են անպատասխանատու կերպով, կարող են իրապես բացասական ազդեցություն գործել (մերձավորարեւելյան կարգավորման գործընթացի վրա),- մարտի 22-ին ասել Է դիանագետը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում:- Իրոք, դրանք կարող են ազդել տարածաշրջանի իրադրության Էլ ավելի ապակայունացման վրա»:
Ավելի վաղ Թրամփը Teitter-ում հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը պետք Է ճանաչի Իսրայելի լիակատար սուվերենությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ: Ըստ որում Սպիտակ տունը եւ Պետդեպարտամենտը չեն պարզաբանում նախագահի արած հայտարարությունը:
1944 թվականից Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքներն Իսրայելը գրավեց 1967 թվականի Վեցօրյա պատերազմի ընթացքում: 1981 թվականին Իսրայելի խորհրդարանն ընդունեց օրենք, որով միակողմանի կարգով հռչակեց հրեական պետության սուվերենությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ: Անեքսիան անվավեր Է ճանաչվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1981 թվականի դեկտեմբերի 17-ի թիվ 497 բանաձեւով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Захарова назвала безответственным заявление Трампа по Голанским высотам
Официальный представитель МИД России Мария Захарова назвала безответственным заявление президента США Дональда Трампа о необходимости признания Вашингтоном полного суверенитета Израиля над Голанскими высотами, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Подобные заявления, которые делаются, на наш взгляд, безответственно, могут действительно оказать негативное влияние [на процесс ближневосточного урегулирования], - сказала дипломат в пятницу в эфире телеканала "Россия 24". - Действительно, они могут сказаться на еще большей дестабилизации ситуации в регионе".
Ранее Трамп написал в Twitter, что США следует признать полный суверенитет Израиля над Голанскими высотами. Принадлежавшие Сирии с 1944 года Голаны были захвачены Израилем в ходе Шестидневной войны в 1967 году. В 1981 году израильский парламент принял "Закон о Голанских высотах", в котором в одностороннем порядке был провозглашен суверенитет еврейского государства над этой территорией. Эта аннексия была признана недействительной резолюцией 497 Совета Безопасности ООН 17 декабря 1981 года.