Ճապոնիայում հայտարարել են, որ Ռուսաստանի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը ժամանակ կպահանջի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հաշտության պայմանագրի կնքման հարցը այնքան Էլ դյուրին խնդիր չԷ, որը կարելի Է լուծել մի քանի բանակցություններով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 23-ին Տոկիոյում կայացած հերթական բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան:
«Դա այնքան Էլ դյուրին խնդիր չԷ, որը կարելի Է լուծել մի քանի բանակցությունների արդյունքում»,- ընգծել Է նա, հավելելով, որ ՌԴ-ի հետ հաշտության պայմանագրի կնքումը որոշակի ժամանակ կպահանջի: Միեւնույն ժամանակ Սուգան, մեկնաբանելով Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ հունվարի 22-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպումը, նշել Է, որ պետությունների ղեկավարներին հաջողվեց «կառուցողական բանակցություններ վարել երկկողմ հարաբերությունների տարբեր ոլորտների շուրջ»: «Մենք կարծում ենք, որ դա 2019 թվականի հիանալի մեկնարկ Էր ճապոնա-ռուսական հարաբերությունների համար»,- հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японии заявили, что заключение мирного договора с Россией займет время
Вопрос заключения мирного договора между Японией и Россией не такая простая проблема, которую можно решить сразу после нескольких переговоров. Об этом в среду на регулярной пресс-конференции в Токио заявил генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это не такая простая проблема, которую можно решить сразу по итогам нескольких переговоров", - подчеркнул он, дав понять, что заключение мирного договора с РФ займет определенное время. В то же время Суга, комментируя прошедшую 22 января в Москве встречу между премьер-министром Синдзо Абэ и президентом Владимиром Путиным, подчеркнул, что лидерам государств удалось "провести конструктивные переговоры по различным сферам" двусторонних отношений. "Мы считаем, что это был отличный старт 2019 года для японско-российских [отношений]", - добавил он.