ԱԺ արտահերթ ընտրություններում մասնակցության ցուցանիշն ամենացածրն է համապետական ընտրությունների պատմության մեջ
ԱԺ արտահերթ ընտրություններում մասնակցության ցուցանիշն ամենացածրն է
համապետական ընտրությունների պատմության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններում գրանցված մասնակցության 48,63% ցուցանիշն ամենացածրն է 1991թ. Անկախության հանրաքվեից ի վեր բոլոր համապետական ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշներից:
«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է համապետական ընտրություններում արձանագրված մասնակցության ցուցանիշները:
Ամենաբարձր ցուցանիշ- Անկախության հանրաքվե՝ 1991 թ. (95.5%)
Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում ընտրություններին քաղաքացիների մասնակցության ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է 1991թ. Անկախության հանրաքվեում: 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդամենը 0.5%-ը չմասնակցեց հանրաքվեին, իսկ մասնակցած 95.5% քաղաքացիների 99,51%-ը կամ 2 մլն 42 հազար 627-ն իրենց քվեով հիմնադրեցին Հայաստանի 3-րդ Հանրապետությունը:
Նախագահի ընտրության- ամենաբարձր ցուցանիշ` 1991 թ. (74%)
Հայաստանի 3-րդ Հանրապետության նախագահի ընտրությունների շարքում մասնակցության ամենաբարձր ցուցանիշը նույնպես գրանցվել է 1991թ.։ Ընտրություններին արձանագրվել է քաղաքացիների 74% մասնակցություն, իսկ նրանց 83%-ը կամ 1 մլն 260 հազար 14-ը իրենց վստահության քվեով ՀՀ առաջին նախագահ ընտրեցին ՀՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին:
Սահմանադրական հանրաքվե- ամենաբարձր ցուցանիշ` 2005 թ. (65.34%)
ՀՀ Սահմանադրական հանրաքվեների շարքում ամենաբարձր մասնակցությունը եղել է 2005 թ.: Այդ տարի Սահմանադրական փոփոխությունների համար կազմակերպված հանրաքվեին մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող 2 մլն 317 հազար 462 քաղաքացիներից 1 մլն 514 հազար 307-ը կամ 65.34%-ը:
ՀՀ ԱԺ ընտրություններ- ամենաբարձր ցուցանիշ` 2012 թ. (62.34%)
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ընտրությունների պատմության ընթացքում մասնակցության ամենաբարձր ցուցանիշը եղել է ԱԺ 5-րդ գումարման ընտրությունների ընթացքում: 2012թ. ընտրելու իրավունք ունեցող 2 մլն 522 հազար 906 քաղաքացիներից խորհրդարանի ձևավորմանն իրենց մասնակցությունն են ունեցել 1 մլն 572 հազար 858-ը կամ 62.34%-ը:
Համապետական ընտրություններին քաղաքացիների մասնակցության թվերը
1995 թ. տեղի ունեցած ՀՀ Սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցողների 55.6%-ը, 1999 թ. Ազգային ժողովի ընտրություններին` 51.74%-ը, 2003 թ. Հանրապետության նախագահի ընտրությունների առաջին փուլին` 63.15%-ը, 2-րդ փուլին` 68.44%-ը, 2003 թ. ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին`52.70%-ը, 2003 թ. ՀՀ Սահմանադրական հանրաքվեին 51.96%-ը, 2013 թ. ՀՀ նախագահի ընտրություններ- 60.18%-ը, 2015 թ. Սահմանադրական հանրաքվեին` 50,74%-ը, իսկ 2017թ. ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին` մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 60.87%-ը:
Ամենացածր ցուցանիշ- ԱԺ արտահերթ ընտրություններ` 2018 թ. (48.63%)
Հայաստանի 3-րդ Հանրապետության պատմության ընթացքում տեղի ունեցած համապետական ընտրություններում արձանագրված մասնակցության ցուցանիշների մեջ ստորին հորիզոնականում ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններն են: 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած ընտրություններին քվեարկելու իրավունք ունեցող 2 մլն 592 հազար 479 քաղաքացիներից ընտրություններին մասնակցել է 1 միլիոն 260 հազար 840-ը կամ 48.63%-ը:
Ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո մասնակցության թվի վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ հնչեցին: Նախնական արդյունքներով խորհրդարան անցնելու համար անհրաժեշտ շեմը չհաղթահարած Հայաստանի հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները նշեցին, որ արտահերթ ընտրությունների մասնակցության ցուցանիշը շատ ցածր է, մինչդեռ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը չհամաձայնեց այդ տեսակետներին:
«Չեմ կիսում այն կարծիքը, թե քաղաքացիներն ակտիվ չեն եղել, և արձանագրվել է ցածր մասնակցություն: Ընտրողները լիարժեք տեղեկացված են եղել ընտրությունների մասին: Կարծում եմ՝ մասնակցությունը եղել է բնականոն ու նորմալ: Կարծում եմ՝ առավոտյան պասիվ մասնակցությունը կապված էր եղանակային անբարենպաստ պայմանների հետ, սակայն հատկապես կեսօրից հետո տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում նկատվում էր ակտիվություն»,-ասաց Մուկուչյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, ընտրություններում առավելագույն քվեներ ստացած «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն ընտրությունների մասնակցության ցուցանիշի վերաբերյալ իր պատճառաբանությունները ներկայացրեց:
«Եկեք մոնիտորինգ անենք վերջին 15 տարվա մամուլը, տեսնենք, թե վերջին ընտրություններից հետո ինչ է ասում ընդդիմությունը, ինչ է գրում մամուլը, և ինչ է ասում քաղհասարակությունը: Ասում են, որ իշխանությունը միշտ ունի մի քանի հարյուր հազարանոց ռեսուրս, որը միշտ օգտագործում է. դա բացակա ընտրողներն են, մահացած ընտրողներն են, բացի այդ՝ այս ընտրություններում մարդիկ ոչ թե քաղաքացիներին բերման են ենթարկել ընտրությունների, այլ քաղաքացիներն իրենց կամքով գնում են ընտրությունների: Ես նաև խնդիր էի տեսնում, որ մարդիկ ինտրիգ չէին տեսնում այս ընտրություններում»,- ասաց  Փաշինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. The 48,63% voter turnout in the December 9 parliamentary election is the lowest turnout in any general election of Armenia since the 1991 Independence Referendum.
The 1991 Independence Referendum saw a 95,5% turnout, with 99,51%, or 2,042,627, establishing the III Republic of Armenia with their ballots.
The highest turnout in a presidential election was in 1991, when Levon Ter-Petrosyan was elected 1st President of Armenia with 1,260,014 votes, or 83% of the 74% turnout.
In terms of Constitutional Referenda, the highest turnout was in 2005 – 65,34%. 1,514,307 of the eligible 2,317,462 took part in the vote.
The highest turnout in a parliamentary election, however, was in 2012. 1,572,858 voters (62,34%) from the 2,522,906 cast their ballots.
The 2015 Constitutional Referendum, which eventually transitioned the country’s governance system from a presidential to a parliamentary one, saw a 50,74% turnout. And the subsequent 2017 parliamentary election had a 60,87% turnout.
Sunday’s general election had the lowest turnout with only 48,63%. 1,260,840 voters from the 2,592,479 eligible voters cast their ballots.
Republicans, the former ruling party that failed to garner sufficient votes to enter parliament, argues that the turnout is very low, however Central Electoral Commission president Tigran Mukuchyan disagreed. “I don’t agree that citizens were passive,” he said. “Voters have been fully informed about the election. I think the participation was normal. I think the morning passive participation was connected with bad weather, however activeness was observed in polling stations especially after midday”.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan, the leader of the My Step Alliance that garnered an absolute supermajority of votes, also weighed in on the turnout. “Let’s monitor the press of the past 15 years, let’s see what the opposition is saying after the last elections, what the press is writing, and what the civil society is saying. They are saying that the government always has a few hundred thousands in resources, that it always uses: these are the absent voters, dead voters, and in addition in these vote people did not [forcibly] take citizens to the election, but citizens themselves went to vote by their will. I was also seeing an issue that people didn’t see any intrigue in these elections,” Pashinyan had said. When saying dead voters, Pashinyan was referring to accusations against the former ruling party that was widely believed to have rigged elections by using identities of deceased citizens.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan’s My Step Alliance won a landslide victory in the general election with 70,43 %.
Two other parties, Prosperous Armenia (BHK) and Luminous Armenia (LHK), were also elected to parliament with 8,27% and 6,37% votes respectively.
The former ruling party, the Republican Party (HHK), failed to garner the minimum required votes to pass to parliament.