Պետբյուջե է վերադարձվել 10 մլրդ 554 մլն դրամ. ընթացքի մեջ է 64 մլրդ դրամի քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի մասով 2018 թվականի մայիսից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում պետական բյուջե է վերադարձվել 10 մլրդ 554 մլն դրամ: Այդ մասին կառավարությունում հրավիրված ասուլիսում ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որքան թալանված միջոց է վերադարձվել պետությանը:
«Հավելյալ հարկային պարտավորությունների վերադարձը ժամկետ է պահանջում և կազմվել են գրաֆիկներ: Պետական վերահսկողական ծառայությունը, դատախազությունը ևս ունեն ցուցանիշներ: Ընդհանուր թիվ այս պահին չեմ կարող նշել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այժմ հարուցված են 64 մլրդ դրամի քրեական գործեր՝ չարաշահումների, յուրացումների մասով: «Արդյոք սա ամբողջն է՝ ոչ, ինչո՞ւ ամբողջը չէ, որովհետև քննչական մարմիններն ունեն հնարավորությունների որոշակի սահմանափակում: Նրանք աշխատում են հնարավորության ամբողջ ծավալով: Երբ ավարտվեն այդ քննությունները, ապա կսկսվեն նորերը»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, նաև այս ընթացքում կառավարությունն առաջարկներ է ստանում՝ պետությանը վերադարձնելու գույք կամ գումար: «Դրանք մանրամասն նայում ենք և դրա վերաբերյալ նաև պետք է հանրային դիրքորոշում լինի: Առաջարկողները մարդիկ են, ովքեր գիտեն, որ քննությունը հասնելու է իրենց: Պետք է հասկանանք, թե արդյոք օբյեկտիվ է իրենց առաջարկած գումարի չափը, թե իրականում պետք է վերադարձնեն դրա կրկնակին կամ եռակին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

В госбюджет возвращено 10 млрд 554 млн драмов: рассматриваются уголовные дела по 64 млрд драмов
Госкомитетом по доходам в период времени с мая по ноябрь возвращено в государственный бюджет 10 млрд 554 млн драмов. Об этом на пресс-конференции в Доме правительства заявил и.о. премьер-министра Никол Пашинян, отвечая на вопрос, сколько похищенных средств возвращено государству.
“Возвращение больших налоговых обязательств требует времени и составлен график. Государственная служба контроля и прокуратура также имеют показатели. Общую сумму в данный момент я не могу назвать”, - сказал Пашинян.
Как передает «Арменпресс», по словам Пашиняна, в настоящее время возбуждены уголовные дела по присвоениям и злоупотреблениям на сумму 64 млрд долларов. “Заканчивается ли все на этом? Нет. Почему не заканчивается? Потому что возможности следственных органов в определенной степени ограничены. Они работают не покладая рук. Когда закончатся эти расследования – начнутся другие”, - сказал и.о. премьер-министра Никол Пашинян.
По словам Никола Пашиняна, и сейчас правительство получает предложения вернуть государству имущество или деньги. “Они подробно рассматриваются, и по этим делам должна быть также и гражданская позиция. Предлагающие – люди, которые знают, что раследование дойдет и до них. Надо понять, объективны ли предлагаемые суммы или на самом деле они должны вернуть вдвое или втрое больше”, - отметил и.о. премьер-министра Никол Пашинян.