ՄԱԿ-ի փորձագետը կոչ է արել Հայաստանում անցկացնել արդար ու թափանցիկ ընտրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գծով փորձագետ Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն, ով այս օրերին Երևանում է, իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանում իշխանության խաղաղ փոխանցման կապակցությամբ: Նա երկրի նոր ղեկավարությանը կոչ է արել չշեղվել մարդու իրավունքների հիման վրա կատարելագործված ժողովրդավարական համակարգի, երկխոսության մշակույթի և ուժեղ ու անկախ հաստատությունների արմատավորմանը հետամուտ լինելու ուղուց։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարությունը տեղադրված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի պաշտոնական կայքում:
«Հայաստանի ժողովուրդը վերաձևում է սեփական ապագան, որը միտված է իրավունքի գերակայության հիման վրա առավել ներառական հասարակության կառուցմանը, որտեղ յուրաքանչյուր անհատ իրացնում է բոլոր հիմնարար ազատությունները», - տասնօրյա պաշտոնական այցի ավարտին նշել է Խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու իրավունքի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն։
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանում տեղի կունենան իրական փոփոխություններ:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի 9-ին նախատեսված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը հույս է հայտնել, որ դրանք կդառնան ևս մեկ առանցքային իրադարձություն Հայաստանի ժողովրդի կյանքում։ «Կոչ եմ անում անցկացնել ազատ, արդար, թափանցիկ ու ներառական ընտրություններ, որոնք կնպաստեն անհրաժեշտ բարեփոխումների ու տրանսֆորմացիայի համար նպաստավոր մթնոլորտի ստեղծմանը», - շեշտել է նա։
Վուլեն ողջունել է անցումային շրջանում կառավարության ձեռնարկած սկզբնական քայլերը և իշխանություններին հիշեցրել, որ դեպի զարգացում և առաջընթաց տանող ուղին կախված է այն բանից, թե որքան խորն են հասարակության մեջ արմատացած իրավունքի գերակայությունը, բոլորի համար իրավունքներն ու բազմազանությունը հարգելու մշակույթը։
Վուլեի այցը տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հրավերով. նա հանդիպել է իշխանության ներկայացուցիչների, քաղաքացիական հասարակության տարբեր դերակատարների, ՄԱԿ-ի գործակալությունների ու դիվանագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հատուկ զեկուցողի եզրակացություններն ու առաջարկությունները կներկայացվեն Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում, որը կանցկացվի 2019 թ. հունիսին։

Upcoming snap polls to be another key moment for Armenian people, says UN Special Rapporteur after visit
Upcoming snap polls to be another key moment for Armenian people, says UN Special
Rapporteur after visit
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. A UN human rights expert has praised this year’s peaceful transition of power in Armenia, and urged the country’s new leadership to stay the course in pursuing a strengthened democratic system based on human rights, a culture of dialogue and strong independent institutions, the UN Human Rights Office of the High Commissioner said on its website.
“The Armenian people are reshaping their own future – one that is moving towards a more inclusive society based on the rule of law in which every individual enjoys all fundamental freedoms,” the UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and association, Clément Nyaletsossi Voule, said at the end of a 10-day official visit.
“I have high hopes for sincere change in Armenia, and that the driving force behind the velvet revolution – the desire for equality and freedom – will prevail.”
Voule said the snap parliamentary election on 9 December would be another key moment for the Armenian people.
“I call for free, fair, transparent and inclusive elections that will contribute in creating a favourable atmosphere to the required reforms and transformation,” he said.
The expert welcomed the initial steps that the Government has taken during the transition, and reminded the authorities that the pathway to development and progress depends on the extent to which the consolidation of the rule of law, a culture of respect of human rights for all and diversity is deeply anchored in the society.
The Special Rapporteur visited the country at the invitation of the Government of the Republic of Armenia and met with Government authorities, including the Deputy Prime Minister and representatives of independent institutions. He also held meetings with various actors of civil society and representatives of UN agencies and the diplomatic community.
The conclusions and recommendations of the Special Rapporteur will be presented during the 41st session of the United Nations Human Rights Council in June 2019.