Հայաստանը պատրաստ է դառնալ գործուն հարթակ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև առևտրային և տնտեսական հուսալի կապերի հաստատման համար. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը պատրաստ է դառնալ գործուն հարթակ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև առևտրային
և տնտեսական հուսալի կապերի հաստատման  համար. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս փուլում տեղի է ունենում քաղաքական և տնտեսական համակարգի խորը տրանսֆորմացիա,  ձևավորվում է ակտուալ տնտեսական և քաղաքական օրակարգ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում մեկնարկած «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային համաժողովի  պլենար նիստի ընթացքում ունեցած ելույթի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Ակնհայտ է, որ դրանք ձևավորվում են նաև՝ հաշվի առնելով Եվրասիական տնտեսական միության ներուժը: Ես կարծում եմ, որ այս համաժողովը լավ հարթակ է ինտեգրացիոն գործընթացի ընթացիկ արդյունքներն ամփոփելու համար՝ հատկապես Միության խորհրդի նախագահությունը Հայաստանին փոխանցելու նախաշեմին: Մենք արդեն սկսել ենք հարցերի քննարկումները, որոնք մտադիր ենք առաջարկել որպես առաջնահերթություններ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության ընթացքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շեշտեց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ համաժողովի ընթացքում հնարավորություն կլինի քննարկել ԵԱՏՄ շուկայում առկա խոչընդոտները, մշակել գործուն քայլեր դրանք վերացնելու ուղղությամբ: «Վստահ եմ, որ «Եվրասիական շաբաթ»-ը կդառնա այն հարթակը, որում կկնքվեն պայմանագրեր, կքննարկվեն հնարավոր համատեղ նախագծեր և կհաստատվեն նոր գործարար կապեր: Ուրախալի է, որ համաժողովին այսօր մասնակցում է ավելի քան 300 գործարար, որոնք պատրաստ են երկարաժամկետ համագործակցության եվրասիական գործընկերների հետ, ներդրումների ներգրավման, գործընկերության ու փոխգործակցության հաստատման: Այսքան գործարարների ներկայությունն ապացուցում է համաժողովի նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը և կոնկրետ որոշումների ձևավորման կարևորությունը»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը հատուկ ընդգծեց, որ Հայաստանը ցույց է տալիս առևտրի աճի կայուն տեմպեր և համագործակցություն Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների հետ: «Թվերը խոսում են այդ մասին: Հայաստանից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ արտահանման ծավալները 2018թ. հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 31.3 տոկոսով՝ կազմելով 351.9 միլիոն դոլար: «Ես ուրախ եմ արձանագրել, որ աճն արձանագրվում է գրեթե Միության անդամ բոլոր երկրների շուկաների հաշվին: «Սա խոսում է ոչ միայն տնտեսական ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում համագործակցության, այլ նաև ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության կայունության մասին, որն արդեն ակտիվորեն ազդում է Հայաստանի տնտեսական ակտիվության, ինչպես նաև արտահանման և արտահանման վրա»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Միևնույն ժամանակ, նա ուշադրություն դարձրեց մի շարք կարևոր հարցերի վրա: «Այս տարի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները և Իրանը ստորագրել են ժամանակավոր համաձայնագիր՝ որպես Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտի ձևավորելու առաջին քայլ: Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը Իրանի հետ ցամաքային սահման ունի: Ընդհանուր սահմանի առկայությունը և Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ձևավորումը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում առևտրական և տնտեսական կապերի զարգացման համար: Մենք պատրաստ ենք դառնալ գործուն հարթակ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև հուսալի տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների հաստատման համար»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կարևորում է, որպեսզի Միությունը շարունակի ազատ առևտրի գոտու ձևավորման շուրջ բանակցություններն այն երկրների հետ, որոնք տրամադրված են ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության:

Armenia ready to become practical platform for establishment of reliable economic and commercial ties between EAEU and Iran – acting PM
Armenia ready to become practical platform for establishment of reliable economic and
commercial ties between EAEU and Iran – acting PM
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Deep transformation of political and economic system is taking place in Armenia at the moment, actual economic and political agenda is being formed, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks during the plenary session of the Eurasian Week International Forum which launched in Yerevan, reports Armenpress.
“It’s obvious that they are being formed also taking into account the potential of the Eurasian Economic Union (EAEU). I think this Forum is a good platform to sum up the ongoing results of the international process, especially on the eve of transfer of the Union’s Council chairmanship to Armenia. We have already launched the discussions of the issues we are going to propose as priorities during Armenia’s chairmanship at the EAEU”, Pashinyan said.
He stated that during the Forum there will be an opportunity to discuss the existing barriers in the EAEU market, develop practical steps for eliminating them. “I am confident that the Eurasian Week will become the platform where contracts will be signed, all possible joint programs will be discussed and new business ties will be established. It’s welcoming that today’s Forum is attended by more than 300 businessmen who are ready for long-term cooperation with the Eurasian partners, attracting investments, as well as establishing partnership and mutual cooperation. The presence of so many businessmen proves the great interest towards the Forum and the importance of formation of concrete decisions”, the acting PM said.
He highlighted that Armenia shows trade growth sustainable rates and cooperation with the member states of the Eurasian Economic Union. “The numbers are the evidence of this. The export volumes from Armenia to the EAEU member states increased by 31.3% in January-July 2018 compared to the same period of 2017, comprising 351.0 million USD. “I am happy to state that growth is recorded at the expense of the markets of almost all member states of the Union. “This speaks about not only the cooperation within the EAEU, but also the stability of Armenia’s membership to the EAEU which already actively affects Armenia’s economic activity, as well as export”, he said.
In his remarks the acting PM also touched upon several key issues. “This year the EAEU member states and Iran signed an interim agreement as a first step for the formation of the Iran-EAEU free trade zone. Armenia is the only EAEU member state that has a land border with Iran. The presence of common border and the formation of free trade zone with Iran is an additional impetus for the development of commercial and economic ties. We are ready to become a practical platform for establishment of reliable economic and commercial ties between the EAEU and Iran”, Nikol Pashinyan said, adding that he attaches importance to the fact that the Union continues the talks on free trade zone with the countries which are inclined to the cooperation with the EAEU.