Նյու Յորքում բացվել է մետրոյի՝ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ավերված կայարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում` Մանհեթենի հարավում, բացվել է Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնի մերձակա մետրոյի կայարանը, որը փակ Էր 17 տարի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Մետրոյի առաջին գծի Cortlandt Street կայարանը թաղվել Էր Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնի երկվորյակ աշտարակների փլատակների տակ, որոնց մեջ մխրճվել Էին ինքնաթիռները 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների ընթացքում:
Այդ օրը զոհվեց շուրջ երեք հազար հոգի, վիրավորվեցին հազարավոր մարդիկ: 17 տարի անց կայարանը շահագործման Է հանձնվել World Trade Center (WTC) նոր անվանումով:
« World Trade Center-ը պարզապես մետրոյի կայարան չԷ: Այն Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնը վերականգնելու նյույորքցիների ձգտման խորհրդանիշն Է»,- ասել Է Metropolitan Transportation Authority-ի ղեկավար Ջոզեֆ Լոտան: New York Times-ի տվյալներով նոր կայարանը Նյու Յորքի վրա նստել Է 181, 8 մլն դոլար: Այժմ այն հանդերձված Է նորագույն տեխնիկայով, օրինակ՝ նոր օդափոխիչ համակարգով: Սյուների թվաքանակի նվազեցման շնորհիվ դրանում ավելի մեծ Է տարածքը ուղեւորահոսքի համար:

В Нью-Йорке открыли станцию метро, разрушенную 11 сентября 2001 года
В Нью-Йорке открыли станцию метро у Всемирного торгового центра на юге Манхэттена. Она была закрыта 17 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Станция Cortlandt Street первой линии метро была погребена под обломками башен-близнецов Всемирного торгового центра, в которые врезались самолеты в ходе терактов 11 сентября 2001 года. В тот день около трех тысяч человек погибли и тысячи были ранены.
17 лет спустя - 8 сентября, в полдень по местному времени - станция была введена в эксплуатацию под новым названием World Trade Center (WTC).
"WTC Cortlandt - это не просто станция метро. Это символ стремления нью-йоркцев восстановить и облагородить Всемирный торговый центр", - сказал глава Metropolitan Transportation Authority (MTA) Джозеф Лота.
По данным New York Times, новая станция обошлась Нью-Йорку в 181,8 млн долларов. Чтобы ее восстановить, понадобилось заменить 365 метров путей и сделать у станции полностью новый потолок.
Теперь она оснащена новейшей техникой: например, новой вентиляционной системой, которая охлаждает платформу. И благодаря меньшему количеству колонн в ней больше пространства для пассажиропотока.