Նիդերլանդներից հայ երեխաների արտաքսման թեմայով «Արմենպրես»-ը մանրամասներ է ճշտել այդ երկրի արդարադատության նախարարության պաշտոնյայից
Նիդերլանդներից հայ երեխաների արտաքսման թեմայով «Արմենպրես»-ը
մանրամասներ է ճշտել այդ երկրի արդարադատության նախարարության պաշտոնյայից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտանեկան հարցերով զբաղվող անկախ հոլանդական Nidos կազմակերպության անդամները կուղեկցեն սեպտեմբերի 8-ին Նիդերլանդներից Հայաստան արտաքսվող երկու հայազգի երեխաներին՝ 12-ամյա Լիլիին և 13-ամյա Հովիկին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Նիդերլանդների արդարադատության նախարարության մամուլի հարցերով ներկայացուցիչ Մաարտեն Մոլենբեեկը:
«Խնդրով այժմ զբաղվում է Nidos կազմակերպությունը: Դրա ներկայացուցիչները հետագա աջակցության ցուցաբերման նպատակով արդեն Հայաստանում են»,- ասաց նա: Մոլենբեեկը հրաժարվեց այլ մանրամասներ տրամադրել երեխաների արտաքսման վերաբերյալ, այդ թվում՝ որ չվերթով են երեխաները ժամանելու Հայաստան:
Մեր նկատառմանը, որ Նիդերլանդների երեխաների օմբուդսմեն Մարգարիտ Կլավերբոերը Լիլիի ու Հովիկի արտաքսումը երեխաների հիմնարար իրավունքների խախտում է համարում, Մոլենբեեկը չցանկացավ որևէ մեկնաբանություն տալ: «Դա նրա կարծիքն է»,- ասաց արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչը:
«Արմենպրես»-ը փորձեց կապվել Nidos կազմակերպության հետ: Գրասենյակից խոստացան մանրամասներ փոխանցել ավելի ուշ:
Նիդերլանդական մամուլում խնդրով զբաղվող Nidos-ի կողքին նշվում էր նաև «Հայկական Կարիտաս» կազմակերպության անունը: «Կարիտաս»-ից, սակայն, հայտնեցին, որ այս պահի դրությամբ իրավասու չեն որևէ տեղեկություն տրամադրել: «Տվյալ պահին, ելնելով մոր և երեխաների անվտանգությունից «Հայկական Կարիտաս»-ն իրավասու չէ որևէ տեղեկություն տրամադրել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասացին կազմակերպության գրասենյակից:
13-ամյա Հովիկն ու 12-ամյա Լիլին մոր՝ Արմինե Համբարձումյանի հետ Նիդերլանդներ են տեղափոխվել 2008թ. Ռուսաստանից: Նրանք Նիդերլանդներից ապաստան են խնդրել, որի պատասխանը ստացել են 9 տարի անց միայն՝ 2017թ.: Պատասխանը բացասական է եղել և նրանց Հայաստան արտաքսելու մասին որոշում է կայացվել: Արմինե Համբարձումյանն արտաքսվել է, սակայն երեխաները մնացել էին Նիդերլանդներում, քանի որ իշխանությունները նրանց գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ չեն ունեցել, իսկ մայրը թաքցրել է երեխաների գտնվելու վայրը:
2018թ. սեպտեմբերի 3-ին երեխաները դուրս են եկել թաքստոցից: Նրանք Հայաստան են արտաքսվելու սեպտեմբերի 8-ին:
Հովիկը և Լիլին երբեք Հայաստանում չեն ապրել, նրանք ծնվել են Ռուսաստանում, իսկ վերջին 10 տարիներն անցկացրել են Նիդերլանդներում: Չեն տիրապետում հայերենին: Նրանց մայրը ծնվել է Ադրբեջանում, ապրել Ռուսաստանում, սակայն ունի Հայաստանի քաղաքացիություն:
Խնդրին օրերս անդրադարձել էր Նիդերլանդների արքայադուստր Լաուրենտինը: Նա երկրի կառավարությանը կոչ էր արել թույլ տալ երեխաներին մնալ: «Չեմ կարող և չեմ ցանկանում իրավիճակի վերաբերյալ դատողություններ անել, բայց ես անկեղծ ցավում եմ նրա համար, ինչ կատարվում է այդ երեխաների հետ»,- ասել էր նա՝ հավելելով, որ երեխաները կայունության կարիք ունեն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայությունից հայտնել էին, որ տեղյակ են երեխաներին արտաքսելու խնդրից: «Հայաստանի միգրացիոն ծառայությունը ինտեգրման բոլոր հնարավոր ծրագրերով աջակցություն կցուցաբերի երեխաներին, եթե նրանց մայրը չստանձնի խնամակալությունը»,- հայտնել էին միգրացիոն ծառայությունից:
Նիդերլանդների երեխաների օմբուդսմեն Մարգարիտ Կլավերբոյերը հայտարարել էր, որ երկրից հայազգի երկու երեխաներին՝ 12-ամյա Լիլիին ու 13-ամյա Հովիկին Հայաստան արտաքսելը համարվում է երեխաների հիմնարար իրավունքների խախտում: «Ես մանրամասն կարդացել եմ երեխաների ողջ գործը, գիտեմ, որ նրանց մայրը ներկայում ի վիճակի չէ խնամել նրանց: Նրանք ապրելու տեղ չունեն և չեն կարող գնալ դպրոց»,- ասել է Կլավերբոյերը: Օմբուդսմենը նկատել է, որ երեխաների ապագան Նիդերլանդներում է, այս հարցը նա քննարկել է արդարադատության նախարար Մարկ Հարբերսի հետ: Վերջինս իրավունք ունի երեխաներին տրամադրել բնակության իրավունք, սակայն մինչ օրս հրաժարվել է դա անել:

ARMENPRESS clarifies details from Dutch justice ministry over deportation of two Armenian children
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Representatives of a family guardian organization called Nidos will accompany Lili and Howick to Armenia, the justice ministry of the Netherlands told ARMENPRESS. As reported earlier, Lili and Howick, the two Armenian children who were rejected asylum by Netherlands, will be deported to Armenia on Saturday.
Maarten Molenbeek, a representative for the press of the Dutch justice ministry, refused to provide other details on the deportation, including on what flight the children will arrive to Armenia. Asked to comment on the statement of the Children’s Ombudsman of Netherlands Margrite Klaverboer, who said that “the deportation will be infringing on the fundamental rights of the children”, Molenbeek refused. “That is her opinion”, he said. Asked who will accompany the children on the flight, Mr. Molenbeek said that an organization called Nidos is dealing with the issue.
The Nidos website describes the organization as “an independent family guardian organization, pursuant to the law, Nidos fulfils the guardianship task for Unaccompanied Minor Asylum Seekers”. Molenbeek said that representatives of Nidos are already in Armenia for further assistance.
Nidos was unavailable at the moment for comment.
Earlier the Dutch media reported that another organization, the Armenian Caritas, is also dealing with the issue in Armenia.
But Armenian Caritas refused to comment. "At this moment, due to the mother's and the children's security concerns, Armenian Caritas is not authorized to provide any information," the organization told ARMENPRESS.
A day ahead of the highly publicized deportation of two Armenian children from the Netherlands, the country’s children’s ombudsman Margrite Klaverboer says the Dutch government will be infringing on fundamental children’s’ rights if Lili and Howick are deported back to Armenia.
Lili (12) and Howick (13), have been separated from their mother since she was sent back to Armenia in July 2017. Earlier in the week Princess Laurentien of the Netherlands personally added her voice to calls for the two children to be allowed to stay. ‘I can’t and don’t want to judge the situation, but I have a great deal of sympathy for what these children are going through,’ she told NPO Radio 5, according to Dutch News.
The children, aged 12 and 13, will be taken to an orphanage on their return and their mother, who was deported a year ago, is unable to take care of them, Klaverboer told television program Pauw on Thursday evening. ‘I have read the file thoroughly and I know their mother is not capable of looking after them at the moment,’ she said. ‘There is nowhere for them to live and they cannot go to school,” the ombudsman said, referring to the fact that the children do not speak or write in Armenian.
The children are set to be deported on Saturday.
They were born in Russia and have lived in the Netherlands for over 10 years, during which their mother made repeated efforts to claim asylum. However, they have not qualified for the government’s amnesty for child refugees. Kalverboer said the children’s future is clearly in the Netherlands and that she has discussed the problems with junior justice ministry Mark Harbers. He has the right of discretion to grant the children a residence permit. So far Harbers has refused to do so.
The State Migration Service of Armenia earlier told ARMENPRESS that it will provide all possible assistance of integration to the children if the mother is unable to care for them.