Օգոստոսի 21-ի դրությամբ պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ծավալներն արդեն գերազանցել են 2017 թվականի տարեկան ցուցանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականի օգոստոսի 21-ի դրությամբ, ըստ օպերատիվ տեղեկատվության, հանրապետությունից արտահանվել է 121 295 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,  նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ արտահանման ծավալներն ավելացել են շուրջ 49 հազար տոննայով կամ 67.7%-ով և 444 տոննայով գերազանցում են 2017 թվականի արտահանման տարեկան ծավալները։
Հարկ է նշել, որ ընթացիկ տարում արձանագրվել է ծիրանի արտահանման ծավալների աննախադեպ աճ. այսօրվա դրությամբ արտահանվել է 51 594 տոննա ծիրան, ինչը նախորդ տարվա մակարդակը գերազանցում է 23 120 տոննայով կամ շուրջ 81.2%-ով։
Արտահանման ընդհանուր կառուցվածքում Ռուսաստանի Դաշնության մասնաբաժինը կազմել է շուրջ 114603 տոննա կամ 94.5 %, մնացածն արտահանվել է Վրաստան, Բելառուս, Ուկրաինա, Մոլդովա, Ղազախստան, Հոնկոնգ, Իրաք, ԱՄԷ, ԻԻՀ, Բելգիա, Ռումինիա, Մակեդոնիա, Քուվեյթ, Քաթար և ԱՄՆ:

Fruit-vegetables export volumes already surpass 2017 annual figure as of August 21
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. As of August 21, 2018, 121.295 tons of fresh fruits and vegetables have been exported from Armenia, the ministry of agriculture told Armenpress.
Compared to the same period of 2017, the export volumes increased by nearly 49.000 tons or 67.7% and surpass the2017 annual export volumes by 444 tons.
An unprecedented growth in apricot export volumes has been registered this year: as of today 51.594 tons of apricots have been exported which surpasses the figure of the previous year by 23.120 tons or nearly 81.2%.
Russia’s share in the overall export comprises nearly 114603 tons of goods or 94.5%: the rest has been exported to Georgia, Belarus, Ukraine, Moldova, Kazakhstan, Hong Kong, Iraq, UAE, Iran, Belgium, Romania, Macedonia, Kuwait, Qatar and the US.