Մեր նպատակներից մեկը հայ-ռուսական բարեկամությունը նոր մակարդակի բարձրացնելն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական հարաբերությունները գնալով ավելի են բարելավվելու, և ՀՀ կառավարության նպատակներից մեկը հայ-ռուսական բարեկամությունը խորացնելն ու այն նոր մակարդակի բարձրացնելն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանի Հանրապետության հրապարակում իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արտաքին քաղաքական շրջադարձեր չեն լինելու, և մեր նպատակներից մեկը հայ-ռուսական բարեկամությունը խորացնելն ու այն նոր մակարդակի բարձրացնելն է: Համապատասխան ընթացակարգեր անցնելուց հետո դուք կիմանանք հայ-ռուսական համատեղ հումանիտար մի նախագծի մասին, որը մեր անկախ պատմության մեջ աննախադեպ է»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը աշխարհագրական և քաղաքական առումով որևէ կողմ ուղղված չէ:
«ՀՀ-ն ոչ մի տեղ չի գնում, այն ամուր կանգնած է իր ոտքերի վրա ուղիղ ողնաշարով, հպարտ քաղաքացիներով ու արժանապատիվ կեցվածքով: Արտաքին քաղաքականության մեր կարևորագույն գաղափարը ազգային շահերի պաշտպանությունն է: Մենք լավացնելու ենք մեր հարաբերությունները նաև Եվրամիության հետ»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ նախորդ իշխանությունները փորձել են իրենց պատասխանատվությունը գցել արտաքին ուժերի վրա: Այդ պատճառով էլ նրանց սխալները կապվել են Ռուսաստանի հետ:

Одна из наших целей – повысить армяно-российские отношения на новый уровень — Никол Пашинян
Впредь армяно-российские  отношения будут все  более совершенствоваться, а одна из   целей  правительства –  углубить армяно-российскую дружбу и  повысить армяно-российские отношения на новый уровень.
Как  передает Арменпресс, так заявил Никол Пашинян 17 августа  на митинге,  посвященном итогам  100 дней  его правления.
«Поворотом во внешней  политике  не  будет, а одна из   целей  правительства –  углубить армяно-российскую дружбу и  повысить армяно-российские отношения на новый уровень. После проведения соответствующих процедур  вы узнаете об одной  совместной  армяно-российской  гуманитарной программе, которая поистине беспрецедентна в нашей  истории независимости», - сказал Пашинян.
Он отметил также, что внешняя политика Армении в географическом и политическом плане  не направлена  в какую-либо сторону.
«Республика Армения никуда  не  направляется, она  твердо стоит на своих ногах, выпрямив спину, со своими гордыми гражданами, с достоинством. Основная наша идея во внешней  политике  -  защита  национальных интересов.  Мы  улучшим наши отношения  и с  Евросоюзом», - подчеркнул Пашинян.
По его словам, прежнее руководство пыталось скинуть ответственность на внешние  силы и поэтому  свои ошибки они связывали с Россией.