Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը ոչ պրոարևմտյան, ոչ պրոռուսական է, մենք պրոհայկական ենք. Նիկոլ Փաշինյանի ծավալուն հարցազրույցը RFI-ին
Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը ոչ պրոարևմտյան, ոչ պրոռուսական է,
մենք պրոհայկական ենք. Նիկոլ Փաշինյանի ծավալուն հարցազրույցը RFI-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի միջազգային ռադիոյի (RFI) հետ հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանում շարունակվում է հեղափոխությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նա այս մասին խոսել է՝ ի պատասխան լրագրողի հարցին, թե նախկինում լինելով լրագրող, ընդդիմադիր գործիչ ու ակտիվիստ, ինչպես է վարչապետն իրեն զգում պետական պաշտոնյայի դերում թավշյա հեղափոխությունից հետո: «Ընդհանրապես հեղափոխությունները հիմնված են ընտրության վրա՝ կանգնել ինչ-որ պահի՞, թե շարունակել այն: Հայաստանի դեպքում մարդիկ էին, որ որոշեցին, թե ես ինչ պիտի անեմ: Ես հասկացա, որ եթե փորձեմ միայնակ որոշել իմ ապագա քայլերը, մարդկանց հուսախաբ անելու վտանգի տակ կհայտնվեմ: Այսօր մենք շարունակում են հեղափոխությունը: Մենք բարձրացրել ենք խնդիրներ և մենք այստեղ ենք՝ դրանք լուծելու համար»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով արդարադատության համակարգում կոռուպցիան վերացնելուն՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ կաշառք վերցնող դատավորները կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ, իսկ չկոռումպացվածները՝ կաշխատեն ազատ ու անկախ: Նա նկատել է, որ վերջին տարիներին հարյուր հազարավոր գումարներ են ուղղվել արդարադատության համակարգի բարեփոխմանը: Կատարված աշխատանքներն այդ գումարները տրամադրած կառույցները որակել են որպես շատ արդյունավետ: Սակայն իրենք հասկանում են, որ համակարգում դեռևս կան չլուծված հարցեր:
Լրագրողը նկատել է, որ նոր կառավարությունում կանանց ներգրավվածության իմաստով ոչինչ չի փոխվել՝ 17 նախարարից միայն 2-ն են կին, ինչին ի պատասխան՝ վարչապետ Փաշինյանն ասել է. «Այս օրերին ես չորս կին փոխնախարար եմ նշանակել: Նախկինում թավշյա հեղափոխություն տեղի չի ունեցել երկու հիմնական ուժերի՝ կանանց ու երիտասարդության պասիվության պատճառով: Այս քաղաքական գործընթացներում կանանց մասնակցությունն աննախադեպ էր: Ես համոզված եմ, որ գալիք տարիներին կանանց դերն ավելի կարևոր կլինի քաղաքական գործընթացներում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հայրենադարձությանը՝ վարչապետը նկատել է, որ աշխարհասփյուռ հայերի ներուժը կարող է օգտակար լինել ոչ միայն տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում, այլև հանրային կառավարման համակարգում: Բայց կան օրենսդրական սահմանափակումներ, օրինակ, այն, որ անձը կարող է նախարար դառնալ միայն այն դեպքում, եթե նա ՀՀ քաղաքացի է և Հայաստանում է ապրել վերջին չորս տարին:  Ինչն, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, արդյունավետ կարգավորում չէ՝ հաշվի առնելով աշխարհում հայերի սփռվածության փաստը։ «Նրանց ներգրավվածության բարձրացումը կարող է լինել մեծ հայրենադարձության քայլերից մեկը»,-հավելել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է իր մոտեցումները, որ Հայաստանում իշխանափոխությունը չի կրում միջազգային համատեքստ, և Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորները շարունակում են մնալ նույնը: «Մեր նպատակը ազգային շահերը, երկրի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը պաշտպանելն է: Մեր արտաքին քաղաքականությունը ոչ պրոարևմտյան, ոչ պրոռուսական, ոչ էլ այլ բան է: Մենք պրոհայկական ենք»,-ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ էլ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, բայց դա չի նշանակում, թե բանակցային գործընթացում պետք է հանդես գա վերջինիս փոխարեն: Այդ իսկ պատճառով կարևոր է, որ Արցախը լինի բանակցային գործընթացի լիակատար մասնակից: «Ես կարծում եմ, որ խնդրի կարգավորման հիմնական խոչընդոտը ոչ այնքան կախարդական բանաձևի բացակայությունն է, որքան բանակցային գործընթացից կողմերից մեկի բացակայությունը: Եթե Բաքուն իսկապես ուզում է, որ հակամարտությունը կարգավորվի, պետք է հետաքրքրված լինի, որ Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնա բանակցային սեղան»:

Armenia’s foreign policy is neither pro-Western nor pro-Russian, we are pro-Armenian – PM’s interview to RFI
Armenia’s foreign policy is neither pro-Western nor pro-Russian, we are pro-Armenian – PM’s
interview to RFI
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to the RFI (Radio France Internationale), stating that revolution continues in Armenia, reports Armenpress.
“In general, revolutions are based on choice – to stop at some moment or to continue it. In Armenia’s case it was people who decided what I need to do. I understood that if I try to determine alone my future steps, I will appear in a danger of disappointing people. Today we continue the revolution. We have raised issues and are here to solve them”, PM Pashinyan said, in response to the question how he feels himself in the role of public official after the velvet revolution.
Commenting on eliminating corruption in the justice system, the Armenian PM stated that the judges who take bribes will be punished by the whole strictness of law, and non-corrupt officials will work freely and independently. He noted that during the past years hundreds of thousands of sums have been directed for the reforms in the justice field. The structures, which provided these sums, call the works carried out as very effective, but they understand that there are still unresolved problems in the system.
The reporter pointed out that nothing has changed in terms of the women engagement in the new government: 2 out of 17 ministers are women, and in response the PM said: “During these days I have appointed four women as deputy ministers. Previously no velvet revolution took place due to the passiveness of women and youth. The participation of women in these political processes was unprecedented. I am convinced that the role of women will be more important in the political processes in coming years”, NIkol Pashinyan said.
Coming to the repatriation, the PM said the potential of Diaspora Armenians can be useful not only in economic and cultural sectors, but also in public administration system. But there are legislative limitations, for instance, the person can be appointed a minister in case when he/she is a citizen of Armenia and has lived in Armenia in the past four years. However, he stated that the increase of Diaspora Armenians’ engagement can be one of the steps for great repatriation.
PM Pashinyan reaffirmed his approaches that the change of power in Armenia has no international context, and the Armenian foreign policy vectors remain the same. “Our goal is to protect the national interests, country’s sovereignty and independence. Our foreign policy is neither pro-Western nor pro-Russian. We are pro-Armenian”, Nikol Pashinyan said.
As for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the PM said Armenia is the guarantor of the security of Artsakh, but it doesn’t mean that it should act instead of the letter in the negotiation process. Therefore, it’s important for Artsakh to be a full participant of the negotiation process. “I think the main obstacle for the conflict settlement is the absence of one of the parties in the negotiation processes. If Baku really wants the conflict to be settled, it should be interested in the return of Nagorno Karabakh to the negotiation table”.