Նիկոլ Փաշինյանը Փանիկի միջադեպը համարում է սադրանք ընդդեմ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շիրակի մարզի Փանիկ համայնքում տեղի է ունեցած միջադեպը համարում է անթույլատրելի և սադրանք՝ ընդդեմ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ու ՀՀ իշխանությունների: «Ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ դա անթույլատրելի միջադեպ է, դա համարում եմ սադրանք ընդդեմ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների և ընդդեմ Հայաստանի իշխանության: Մեղավորները պետք է հայտնաբերվեն և ենթարկվեն պատասխանատվության: Խնդիր կա հասկանալու, թե ինչ ընթակարագերով պետք է այս միջադեպը քննարկվի: Ամեն դեպքում, ես տեղյակ եմ, որ ոստիկանությունում նյութեր նախապատրաստվում են, և, հույս ունեմ, հետագա ընթացքն արդյունավետ կլինի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, կառավարության նիստի մեկնարկին ասաց վարչապետը:
Հուլիսի 17-ին ՌԴ 102-րդ ռազմակայանը Փանիկ համայնքում իրականացրել է զորավարժություններ, որոնց վերաբերյալ համայնքի բնակչությունը չի իրազեկվել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջոցառման անցկացման վայրի ընտրության հարցում հաշվի չեն առնվել տեղի բնակչությանը հնարավոր անհանգստություն պատճառելու բոլոր հանգամանքները, ռուսաստանյան կողմը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել և հավաստիացրել է, որ հետայսու առավել հետևողական կլինի ՌԴ ռազմակայանի տարածքից դուրս իրականացվող միջոցառումների պլանավորման և իրազեկման հարցերում:

PM Pashinyan considers incident in Panik village as provocation against Armenian-Russian
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan considers the incident in Panik village of Shirak province as impermissible and a provocation against the Armenian-Russian friendly ties and the Armenian leadership, reports Armenpress.
“I want to clearly record that this incident is impermissible, I consider it as a provocation against the Armenian-Russian friendly relations and the Armenian leadership. The guilty ones should be found out and held accountable. There is a problem to understand with what procedures this incident should be discussed. In any case, I know that the Police prepare materials and hope the further process will be effective”, PM Pashinyan said during today’s Cabinet meeting.
The 102nd Russian military base of Gyumri on July 17 has conducted military drills in Panik village without notifying the residents.
Villagers of Panik earlier reported hearing gunfire and explosions. Later they found out that the servicemen of the 102nd Russian military base of Gyumri were carrying out military exercises.
According to the local official of Panik, they weren’t notified about the exercises and that is why the villagers were alarmed. Villagers reportedly confronted the servicemen, which led to an altercation. The Panik residents contacted police and the national security service over the matter.
Later a military official of the Russian base apologized for carrying out the drills without prior notification.