Թուրքիայի արդարադատության նախարարը խոսել է արտակարգ դրության ռեժիմը վերացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արդարադատության նախարար Աբդուլհամիթ Գյուլը հայտնել է, որ առաջիկա օրերին երկրում կվերացվի շուրջ 2 տարի գործող արտակարգ դրության ռեժիմը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
«Արտակարգ դրության ռեժիմը մի քանի օրից կավարտվի, սակայն դա չի նշանակի, որ մենք դադարեցնելու ենք պայքարն ահաբեկչության դեմ»,- նշել է նա:
Թուրքիայում արտակարգ դրություն է հայտարարվել 2016 թվականի հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո` հուլիսի 21-ին: Մինչ օրս երկրում պահպանվում է արտակարգ դրության ռեժիմը:
Իշխանություններն արտակարգ դրության անհրաժեշտությունը պայմանավորում են ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարելու հրամայականով:
Այդուհանդերձ, Թուրքիայում հաստատված արտակարգ դրությունը մինչ օրս օգտագործվել է այլախոհներին ու ընդդիմադիրներին լռեցնելու նպատակով: Մասնավորապես, փակվել է 67 թերթ, 20 ամսագիր, 34 ռադիոկայան, 30 հրատարակչատուն և 32 հեռուստատեսային ալիք: Ձերբակալվել ու կալանավորվել են հազարավոր մարդիկ:

Turkey’s justice minister says state of emergency will be lifted in coming days
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Turkey’s justice minister Abdulhamit Gul announced that the state of emergency will be lifted in the country in coming days, Anadolu reports.
“The state of emergency will be lifted in a few days, but it doesn’t mean that we are going to stop the fight against terrorism”, the minister said.
Turkey declared state of emergency after the July 15, 2016 failed military coup attempt.
The country’s leadership links the necessity of the state of emergency with an imperative to fight against terrorist groups.
Nevertheless, Turkey has used the state of emergency to silence opposition representatives and dissidents. In particular, 67 newspapers, 20 journals, 34 radio stations, 30 publishing houses and 32 TV channels were closed. Thousands of people have been arrested.