Կոնգրես օրինագիծ Է մտցվել Պուերտո Ռիկոյին նահանգի կարգավիճակով ԱՄՆ-ի կազմի մեջ ընդունելու մասին. NBC
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգ Է մտադիր դառնալ Պուերտո Ռիկոն, որի իշխանություններն ԱՄՆ-ի Կոնգրես օրինագիծ են մտցրել իրեն պետության կազմում ընդունելու մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դա առաջին քայլն Է Պուերտո Ռիկոյի ապագաղութացման ճանապարհին: Ներկայացված օրինագիծը թույլ կտա լուրջ քննարկում սկսել կղզու վերջնական քաղաքական կարգավիճակը որոշելու շուրջ»,-NBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել Է Պուերտո Ռիկոյի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջենիֆեր Գոնսալես Կոլոնը, որը օրինագիծ Է մտցրել ամերիկյան խորհրդարանի ստորին պալատ:
ԱՄՆ-ի կազմի մեջ Պուերտո Ռիկոյին ընդունելու նախաձեռնությունը ներկայում պաշտպանում են ընդամենը 14 կոնգրեսականներ՝ Դեմոկրատական կուսակցությունից եւ 20-ը՝ Հանրապետական կուսակցությունից՝ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ձայնի իրավունք ունեցող 435 անդամներից: Ինչպես նշում Է հեռուստաալիքը, առայժմ դա չափազանց քիչ Է, որպեսզի վստահությամբ խոսվի այդօրինակ որոշում ընդունելու հեռանկարների մասին:
Սակայն Կոնգրեսում հավանության արժանանալու դեպքում օրինագիծը թույլ կտա որոշել գործողությունների պլանը, որպեսզի 2021 թվականի հունվարին Պուերտո Ռիկոն դառնա ԱՄՆ-ի նոր նահանգը: 1898 թվականի իսպանա-ամերիկյան պատերազմի ժամանակ ԱՄՆ-ի կողմից բռնակցված Պուերտո Ռիկոյի ներկայիս միջազգային-իրավական կարգավիճակը շատ հակասական Է: Այսպես, պուերտոռիկացիները պաշտոնապես համարվում են ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ, բայց հարկեր չեն վճարում դաշնային գանձարան եւ իրավունք չունեն մասնակցել նախագահի ընտրություններին: Կղզում բարձրագույն օրենսդիր իշխանությունը պատկանում Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում Պուերտո Ռիկոյի շահերը ներկայացնում Է կոմիսար-նահագահը, որը ձայնի իրավունք չունի:
Կղզում գործադիր իշխանությունը գտնվում Է նահանգապետի ձեռքում: Կղզին բավականին զգալի օգնություն Է ստանում Միացյալ Նահանգների դաշնային բյուջեից: 2012 թվականին Պուերտո Ռիկոյում անցկացվել Է հանրաքվե, որի մասնակիցների մեծամասնությունը հանդես Է եկել ԱՄՆ-ի կազմի մեջ մտնելու օգտին: Սակայն, ինչպես ընդգծվում Է բանաձեւում, «Պուերտո Ռիկոյի եւ Միացյալ Նահանգների քաղաքական ներկայացուցիչները մինչ այժմ ձեռնամուխ չեն եղել ապագաղութացման գործընթացին»: 2017 թվականի հունիսին կղզում անցկացվեց եւս մեկ հանրաքվե, որտեղ հաղթեցին ԱՄՆ-ի կազմի մեջ արշիպելագի՝ որպես նոր նահանգի մտնելու կողմնակիցները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NBC: в Конгресс внесли законопроект о принятии Пуэрто-Рико в состав США
Новым, 51-м, американским штатом намерен стать остров Пуэрто-Рико, власти которого внесли в Конгресс США законопроект о принятии его в состав государства, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это первый шаг по пути деколонизации Пуэрто-Рико. Внесенный законопроект позволит начать серьезную дискуссию по определению окончательного политического статуса острова", - отметила в интервью телеканалу NBC официальный представитель Пуэрто-Рико Дженнифер Гонсалес-Колон, которая внесла законопроект в нижнюю палату американского парламента.
Инициативу о вступлении Пуэрто-Рико в состав США на данный момент поддерживают всего 14 конгрессменов от Демократической партии и 20 - от Республиканской из 435 членов Палаты представителей Конгресса, имеющих право голоса. Как отмечает телеканал, пока этого слишком мало, чтобы с уверенностью говорить о перспективах принятия подобного решения. Однако в случае одобрения в Конгрессе, законопроект позволит определить план действий, чтобы в январе 2021 года Пуэрто-Рико стал новым штатом США.
Статус Пуэрто-Рико
Нынешний международно-правовой статус Пуэрто-Рико, аннексированного США во время испано-американской войны 1898 года, во многом противоречив. Так, пуэрториканцы официально считаются гражданами США, но не платят налогов в федеральную казну и не имеют права участвовать в выборах президента.
Верховная законодательная власть на острове принадлежит Конгрессу США: в его ведении находятся вопросы внешней политики, обороны, местного законодательства. В Палате представителей американского Конгресса интересы Пуэрто-Рико представляет комиссар-резидент, не имеющий права голоса. Исполнительная власть на острове находится в руках губернатора. Остров получает весьма значительную помощь из федерального бюджета Соединенных Штатов.
В 2012 году в Пуэрто-Рико прошел референдум, большинство из участников которого высказались за вхождение в состав США. Однако, как подчеркивается в резолюции, "политические представители Пуэрто-Рико и Соединенных Штатов до сих пор не приступили к процессу деколонизации". В июне 2017 года на острове прошел еще один референдум, на котором победили сторонники вхождения архипелага в состав США в качестве нового штата.