Թուրքիայի ԱԳ նախարարը կոչ Է արել Եվրոպային՝ չմոռանալ «Ղրիմի անեքսիայի» մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Մեվլյութ Չավուշօղլուն քննադատել Է Եվրոպայի երկրներին, որոնք, նրա կարծիքով «սկսել են մոռանալ Ղրիմի մասին», եւ կրկին հայտարարել Է, որ Անկարան չի ճանաչում թերակղզու միացումը Ռուսաստանին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք չենք մոռացել Ղրիմի մասին եւ երբեք չենք մոռանա, դրա անեքսիան չենք ճանաչել ու չենք ճանաչի… Եվրոպայի որոշ երկրներ սկսել են մոռանալ Ղրիմի մասին: Մենք նրանց հիշեցնում ենք. եթե դուք այսօր մոռանաք Ղրիմի մասին, եւ եթե վաղն Ուկրաինայի հետ ինչ-որ բան տեղի ունենա, ապա դուք պատասխանատվություն կկրեք դրա համար»,- հայտարարել Է Չավուշօղլուն՝ ելույթ ունենալով Անկարայում ղրիմցի թաթարների մշակույթի եւ օգնության ասոցիացիայի անդամների առջեւ: Նրա խոսքը մեջբերում Է Yeni Safak թերթը:
Իր հայտարարությունը Չավուշօղլուն արել Է Ուկրաինայի արտգործնախարար Պավել Կլիմկինի եւ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր, «Ղրիմաթաթարական ժողովրդի մեջլիս» կազմակերպության ղեկավարներից մեկի՝ Մուստաֆա Ջեմիլյովի ներկայությամբ, որոնք մասնակցում են ղրիմաթաթարական ժողովրդի տեղահանության 74-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Турции призвал Европу не забывать об "аннексии Крыма"
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу раскритиковал европейские страны, которые, по его мнению "начали забывать про Крым", и вновь заявил, что Анкара не признает присоединение полуострова к России, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы не забыли о Крыме и никогда не забудем, его аннексию не признали и не признаем… Некоторые страны Европы начали забывать про Крым. Мы им напоминаем: если вы забудете сегодня про Крым, и если завтра с Украиной что-нибудь случится, то вы будете нести за это ответственность", — заявил Чавушоглу, выступая перед членами ассоциации культуры и помощи крымским татарам в Анкаре. Его цитирует газета Yeni Safak.
Свое заявление Чавушоглу сделал в присутствии главы МИД Украины Павла Климкина и депутата Верховной рады Украины, одного из лидеров организации "Меджлис крымско-татарского народа" Мустафы Джемилева, которые участвуют в мероприятиях, приуроченных к 74-й годовщине депортации крымско-татарского народа.