ԵՀ-ն հավանություն տվեց ԱՄՆ-ից ապրանքների ներմուծման՝ 2,8 մլրդ եվրոյի չափով պատասխան մաքսերին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձանաժողովը (ԵՀ) հավանություն Է տվել ամերիկյան ապրանքների ներմուծման՝ 2,8 միլիարդ եվրո գումարի մաքսերի սահմանմանն ի պատասխան Եվրամիության երկրների կողմից մատակարարվող պողպատի եւ ալյումինի համար հունիսի 1-ից ԱՄՆ-ի սահմանած գանձումների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Ապրանքների ցուցակը բովանդակում Է մի քանի տասնյակ անվանումներ, ներառյալ գյուղատնտեսական արտադրանք (եգիպտացորեն բրինձ, լոռամրգի), սննդամթերք (նարնջի հյութ, արախիսի յուղ, վիսկի եւ ծխախոտեղեն), կոսմետիկա, հագուստ, մետաղագործական արտադրանք, մոտոցիկլետներ, կատերներ, զբոսանավեր եւ այլ ապրանքներ: Առաջարկվում Է դրանց համար մաքս սահմանել 25 տոկոսի չափով: Նաեւ 10 տոկոս մաքսով կհարկվեն խաղաթղթերը: Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչներն ակնկալում են, որ որոշումը Եվրամիության երկրների հետ կհամաձայնեցվի մինչեւ հունիսի վերջը, եւ այն ուժի մեջ կմտնի արդեն հուլիսին:
Նշվում Է, որ ԱՄՆ-ի մաքսերը կվերաբերեն Եվրոպայից ներմուծվող՝ 6,4 միլիարդ եվրո ընդհանուր գումարի ապրանքների: Եվրամիությունը պլանավորում Է համաչափ պատասխան տալ այդ չափին՝ ամերիկյան ապրանքների համար մաքսեր սահմանելով եւս 3,6 միլիարդ եվրո ծավալով երեք տարվա ընթացքում կամ Էլ Վաշինգտոնի գործողությունների գանգատարկման վերաբերյալ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության դրական վճռից հետո, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Еврокомиссия поддержала ответные пошлины на импорт товаров из США на 2,8 млрд евро
Европейская комиссия поддержала установление пошлин на импорт американских товаров на сумму 2,8 млрд евро в ответ на введенные США с 1 июня сборы на поставляемые из стран ЕС сталь и алюминий. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Еврокомиссии.
Список товаров насчитывает несколько десятков позиций, включая сельскохозяйственную продукцию (кукуруза, рис, клюква), продукты питания (апельсиновый сок, арахисовое масло, виски и табачные изделия), косметику, одежду, металлургическую продукцию, мотоциклы, катера, яхты, и т.п. На них предлагается установить пошлину в размере 25%. Также 10%-ой пошлиной будут обложены игральные карты.
Представители ЕК ожидают, что решение будет согласовано со странами ЕС до конца июня, и мера вступит в силу уже в июле.
Отмечается, что пошлины США предположительно затронут импортируемые из Европы товары на общую сумму 6,4 млрд евро. ЕС планирует симметрично ответить на эту меру, введя пошлины на американские товары объемом еще 3,6 млрд евро в течение трех лет или после положительного решения Всемирной торговой организации по жалобе на действия Вашингтона.