Ռուսաստանը կշարունակի ակտիվ դերակատարությունը ԼՂ խնդրի կարգավորման գործում. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը մշտապես ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում և առաջիկայում էլ շարունակելու է նույն գործելաոճը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ ցանկություն կա հասնելու հակամարտության կարգավորմանն այն միջոցներով, որոնք ընդունված են ու փորձված իրենց արդյունավետությամբ:
«Մենք ակտիվ դերակատարություն ունեցել ենք և շարունակելու ենք ունենալ՝ բոլոր կողմերի հետ սերտ շփման մեջ լինելով»,- հայտարարել է Զախարովան:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում միջնորդական առաքելություն է իրականացում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Այն համանախագահում են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները:

Russia to continue its active role in Nagorno Karabakh conflict settlement – foreign ministry
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Russia has always played an active role in the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict and will continue acting in the same way in the future, Russian foreign ministry spokeswoman Maria Zakharova said at a briefing, Armenpress reports.
She said there is a desire to reach the settlement of the conflict with the measures that are accepted and tested with their efficiency.
“We have played an active role and will continue doing so by staying in close contact with all sides”, Zakharova said.
The OSCE Minsk Group conducts mediation mission in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The Minsk Group is co-chaired by Russia, France and the United States.