Լավրովը մեկնաբանել Է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Անկարային C-400 ռուսական համալիրների մատակարարման նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը շանտաժ Է համարում Թուրքիային C-400 ռուսական համալիրների մատակարարման նկատմամբ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Ուես Միթչելը հայտարարել Է, որ Անկարան ՌԴ-ից C-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնումից հետո կարող Է պատժամիջոցների տակ հայտնվել CAATSA-ի շրջանակներում:
«Միթչելի այն հայտարարությունը, թե Անկարան կարող Է պատժամիջոցների տակ հայտնվել, եթե գնի C-400, դա հենց նման շանտաժի օրինակ Է այն հաշվարկով, որ կհաջողվի անբարեխիղճ մրցակցություն ապահովել ամերիկյան ընկերությունների համար»,-ասել Է Լավրովը:
Նրա խոսքով, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն օրերս ասել Է, որ C-400-ի գնման որոշումը Թուրքիայի ազգային որոշումն Է: «Միացյալ Նահանգները՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, պետք Է անսա հավաքական այն կարծիքին, որը հայտնում Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարը»,-նշել Է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Лавров прокомментировал позицию США по поставкам российских С-400 Анкаре
Россия считает позицию США по поставкам российских С-400 Турции шантажом. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
Ранее помощник госсекретаря США Уэсс Митчелл заявил, что Анкара после покупки ЗРК С-400 у РФ может попасть под санкции в рамках CAATSA.
"То, что заявил господин Митчелл, что Анкара рискует попасть под санкции, если закупит С-400, это как раз пример такой попытки шантажа в расчете на то, что удастся обеспечить недобросовестную конкуренцию для американских компаний", — сказал он.
По словам Лаврова, генсек НАТО на днях сказал, что решение о закупке С-400 является национальным решением Турции. "Соединенные Штаты, как член НАТО, должны прислушаться к коллективному мнению, которое выражает генеральный секретарь Североатлантического альянса", — отметил глава МИД РФ.