Ամերիկացի լրագրողները ժամանել են Սիրիա եւ հերքել քիմիական գրոհի լուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: One America News Network հեռուստաալիքի լրագրողները ժամանել են Սիրիայի Դումա քաղաք եւ այնտեղ քիմիական գրոհի նշաններ չեն հայտնաբերել: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այն նյութում, որը զետեղված Է հեռուստաալիքի կայքում եւ YouTube-ում:
Թղթակից Փիրսոն Շարփը պատմել Է, որ զրուցել Է տեղացի բնակիչների հետ, ինչպես նաեւ այցելել Է տեղի հիվանդանոց եւ քիմիական գրոհի ,Էպիկենտրոնե, որի մասին ավելի վաղ պատմել են տեղացի ակտիվիստները: «Նրանցից ոչ մեկը, ում հետ մենք շփվեցինք քաղաքում, չի լսել այդ միջադեպի մասին եւ ոչինչ չի տեսել»:
Նա նաեւ հայտնել Է այդ օրը հերթապահած բժշկի խոսքն այն մասին, որ ապրիլի 7-ին մի խումբ անծանոթներ ներխուժել են ընդունարան՝ գոռալով քիմիական գրոհի մասին: Նրանք բերել Էին մարդկանց եւ սկսեցին նրանց վրա ջուր լցնել՝ միաժամանակ ամեն ինչ նկարահանելով տեսախցիկներով: Երբ արարողությունն ավարտվեց, նրանք հավաքեցին իրեց իրերն ու հեռացանե,- պատմել Է նա:
Ապրիլի 16-ին Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունում (ՔԶԱԿ) Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Շուլգինը խոստացել Է ՔԶԱԿ-ի նիստ բերել քիմիական գրոհներից ,տուժածներինե: Ապրիլին ավելի վաղ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել Է այն բանի անհերքելի տվյալների առկայության մասին, որ Դումայում հավանական քիմիական գրոհը եղել Է այն ,պետությանե հատուկ ծառայությունների բեմադրությունը, ,որն այժմ հանդես Է գալիս ռուսատեցության արշավի առաջին շարքերումե:

Американские журналисты приехали в Сирию и опровергли новость о химатаке
Журналисты телеканала One America News Network приехали в сирийский город Дума и не обнаружили там признаков химической атаки. Как передает Арменпресс, об этом говорится в материале, размещенном на сайте телеканала и на YouTube.
Корреспондент Пирсон Шарп рассказал, что побеседовал с местными жителями, а также посетил местную больницу и «эпицентр» химатаки, о которой ранее рассказывали местные активисты. «Ни один из тех, с кем мы общались в городе, не слышал и не видел ничего об этом инциденте».
Он также пересказал слова дежурившего в тот день врача, о том, что 7 апреля группа незнакомцев ворвалась в приемное отделение, крича о химической атаке. «Они принесли людей и начали поливать их водой, попутно снимая все на камеру. Когда процедура закончилась, они собрали свои вещи и ушли», — рассказал он.
16 апреля постоянный представитель России при ОЗХО Александр Шульгин пообещал привезти на заседание ОЗХО «пострадавших» от химоружия актеров. Ранее в апреле министр иностранных дел России Сергей Лавров заявлял о наличии неопровержимых данных о том, что вероятная химатака в Думе была постановкой спецслужб «государства, которое сейчас рвется быть в первых рядах русофобской кампании».