Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեն դատապարտվեց 24 տարվա բանտարկության
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետության նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեն 24 տարվա բանտարկության Է դատապարտվել մեղադրանքների 18 կետով: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ասված Է Սեուլի Կենտրոնական շրջանային դատարանի՝ ապրիլի 6-ին հրապարակված դատավճռում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դատարանը պաշտպանեց Պակ Կըն Հեին առաջադրված մեղադրանքների մեծ մասը, ներառյալ պետական գաղտնիքի հրապարակումը, շորթումներն ու կաշառքներ ստանալը, ինչպես նաեւ իշխանության չարաշահումը: Դատավճռի հրապարակումը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի Է ունեցել ուղիղ հեռուստաեթերում, չնայած դատապաշտպանների բողոքներին: Պակ Կըն Հեն ինքը հրաժարվել Է ներկա լինել դատարանի եզրափակիչ նիստին: Նրա փաստաբաններն իրավունք ունեն մեկ շաբաթվա ընթացքում դատավճիռը գանգատարկել բարձրագույն ատյանի դատարանում: Պակ Կըն Հեի շուրջ սկանդալ Է բորբոքվել 2016 թվականի հոկտեմբերին, երբ մամուլում տեղեկություններ հայտնվեցին պետության ղեկավարի վրա նրա ընկերուհի Չխվե Սուն Սիլի ազդեցության մասին: Դրա հետաքննությունը ցույց տվեց, որ մի քանի տարվա ընթացքում Չխվե Սուն Սիլը տեղյակ Է եղել պետական կառավարման մանրամասներին եւ միջամտել Է քաղաքական որոշումների ընդունման ընթացքին: Նախագահի ընկերուհին ճնշում Է գործադրել մի շարք ընկերությունների վրա, ներառյալ Samsung-ը, նրանց կողմից իր հսկողության տակ գտնվող հիմնադրամներ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների փոխանցման նպատակով: Պնդվում Է, որ Պակ Կըն Հեն ներքաշված Է եղել Չխվե Սուն Սիլի կոռուպցիոն սխեմաներում կամ առնվազն տեղյակ Է եղել տեղի ունեցողի մասին:
1916 դեկտեմբերին Հարավային Կորեայի խորհրդարանը ժամանակավորապես իշխանությունից զրկեց երկրի նախագահին, որին մեղադրեցին կոռուպցիայի եւ իշխանության չարաշահման մեջ, իսկ 2017 թվականի մարտի 10-ին Սահմանադրական դատարանը վերջնականապես հաստատեց իմպիչմենտը: Արդյունքում Պակ Կըն Հեն զրկվեց բարձրագույն պաշտոնից եւ կորցրեց անձեռնմխելիությունը քրեական հետապնդման նկատմամբ:
2018 թվականի փետրվարին դատարանը Չխվե Սուն Սիլին մեղավոր ճանաչեց կոռուպցիայի, դրամական շորթումների եւ իշխանության չարաշահման մեջ եւ նրան դատապարտեց 20 տարվա բանտարկության: Նա պարտավոր Է տուգանք վճարել 16,6 մլն դոլարի չափով:

Экс-президент Южной Кореи Пак Кын Хе приговорена к 24 годам тюрьмы
Бывший президент Республики Корея Пак Кын Хе приговорена к 24 годам тюремного заключения по 18 пунктам обвинений. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в оглашенном в пятницу приговоре Центрального районного суда Сеула.
Суд поддержал большую часть предъявленных Пак Кын Хе обвинений, в том числе в разглашении государственной тайны, вымогательстве и получении взяток, а также злоупотреблении властью.
Оглашение приговора впервые в истории страны прошло в прямом телевизионном эфире, несмотря на протесты защиты. Сама Пак Кын Хе отказалась присутствовать на финальном заседании суда. У ее адвокатов есть право в течение недели подать апелляцию в суд высшей инстанции.
Политический скандал вокруг бывшего лидера страны разгорелся в октябре 2016 года, когда в печати появились сведения о влиянии на нее со стороны близкой подруги по имени Чхве Сун Силь. Расследование показало, что на протяжении нескольких лет последняя была посвящена в детали государственного управления и вмешивалась в ход принятия политических решений на высшем уровне. Кроме того, подруга экс-президента оказывала давление на ряд крупных компаний с целью перечисления ими десятков миллионов долларов в подконтрольные ей фонды.
Утверждалось, что Пак Кын Хе была вовлечена в коррупционные схемы Чхве Сун Силь или как минимум находилась в курсе происходящего. В начале 2017 года Пак Кын Хе была отправлена в отставку в результате импичмента.
В феврале 2018 года суд признал Чхве Сун Силь виновной по обвинениям в коррупции, вымогательстве и злоупотреблении властью и приговорил к 20 годам тюрьмы. Она должна выплатить штраф в размере $16,6 млн.