Ֆրանսիան զորք կուղարկի Սիրիայի Մանբիջ՝ օգնելու քրդերին. Parisien
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները որոշել են զորք ուղարկել Սիրիայի Մանբիջում գտնվող քրդական աշխարհազորին օգնելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Parisien թերթը՝ վկայակոչելով Փարիզում «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» (SDF, արաբա-քրդական ջոկատներ) պատվիրակության ներկայացուցչին:
Մարտի 29-ին SDF-ի պատվիրակությունը հանդիպում Է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Պատվիրակության ներկայացուցչի խոսքով՝ Հինգերորդ Հանրապետության ղեկավարը մտադիր Է «շատ շուտով» Մանբիջ ուղարկել ֆրանսիական բանակի հատուկ նշանակության զորքերի ստորաբաժանումներ: Նշվում Է, որ գործողությունը կիրականացվի ԱՄՆ-ի զինվորականների հետ համակարգմամբ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը պահանջել Է քրդական ինքնապաշտպանության ուժերն անհապաղ դուրս բերել սիրիական Մանբիջից: Անկարան հայտարարել Է, որ այս պահանջի չկատարման դեպքում կարող Է ռազմական գործողություն իրականացնել այդ տարածաշրջանում՝ Սիրիայի հյուսիսում իրականացված մյուս գործողությունների օրինակով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Франция направит войска в сирийский Манбидж для помощи курдам
Власти Франции решили направить войска дляпомощи курдскому ополчению всирийском Манбидже, как передает Арменпресс, об этом пишет газетаParisienсоссылкой напредставителя делегации "Сирийских демократических сил" (SDF, арабо-курдские отряды) вПариже.
В четверг делегация SDF встретилась спрезидентом Франции Эммануэлем Макроном. По словам представителя делегации, глава Пятой Республики намерен "в самом скором времени" направить вМанбидж подразделения спецназа французской армии. Их численность неназывается. Сообщается, что операция будет проводиться вкоординации своенными США.
Ранее Совет национальной безопасности Турции потребовал незамедлительного вывода сил самообороны курдов изсирийского Манбиджа. Анкара заявила, что приневыполнение этого требования может провести вэтом регионе военную операцию, подобную проведенным вдругих районах насевере Сирии.