Ֆրանսիան զորք կուղարկի Սիրիայի Մանբիջ՝ օգնելու քրդերին. Parisien
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները որոշել են զորք ուղարկել Սիրիայի Մանբիջում գտնվող քրդական աշխարհազորին օգնելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Parisien թերթը՝ վկայակոչելով Փարիզում «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» (SDF, արաբա-քրդական ջոկատներ) պատվիրակության ներկայացուցչին:
Մարտի 29-ին SDF-ի պատվիրակությունը հանդիպում Է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Պատվիրակության ներկայացուցչի խոսքով՝ Հինգերորդ Հանրապետության ղեկավարը մտադիր Է «շատ շուտով» Մանբիջ ուղարկել ֆրանսիական բանակի հատուկ նշանակության զորքերի ստորաբաժանումներ: Նշվում Է, որ գործողությունը կիրականացվի ԱՄՆ-ի զինվորականների հետ համակարգմամբ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը պահանջել Է քրդական ինքնապաշտպանության ուժերն անհապաղ դուրս բերել սիրիական Մանբիջից: Անկարան հայտարարել Է, որ այս պահանջի չկատարման դեպքում կարող Է ռազմական գործողություն իրականացնել այդ տարածաշրջանում՝ Սիրիայի հյուսիսում իրականացված մյուս գործողությունների օրինակով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

France to send troops to Syria’s Manbij to support Kurds
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The French authorities made a decision to send troops to Syria’s Manbij to support Kurdish militia, the representative of the Kurdish-dominated Syrian Democratic Forces (SDF) delegation said, Parisien newspaper reports.
On March 29 the SDF delegation met with French President Emmanuel Macron. According to the delegation’s representative, Macron plans to send troops to Manbij very soon. It is stated the operation will be carried out by the coordination with the US troops.
Earlier the Turkish National Security Council urged to immediately withdraw the Kurdish forces from Manbij. Ankara said in case of not implementing this demand, it can launch military operations in that region.