Աշոտ Մանուկյանը Հայաստանի ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցումն այս պահին նպատակահարմար չի համարում
Աշոտ Մանուկյանը Հայաստանի ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցումն այս
պահին նպատակահարմար չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը Հայաստանի ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցումն  այս պահին նպատակահարմար չի համարում: Նախարարը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Ազգային ժողովում էներգետիկ համակարգի վերաբերյալ «Ելք» խմբակցության հարցապնդման քննարկման ժամանակ: «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Հայաստանի ատոմակայանը ի զորու է շարունակել իր աշխատանքը որոշակի արդիականացման աշխատանքներ կատարելու դեպքում: Որոշակի ախտորոշիչ աշխատանքներից հետո մասնագետները կարող են որոշել, թե որքան կյանք կարող է ունենալ և որքան ժամանակ կարող է շահագործվել երկրորդ էներգաբլոկը: Կառուցել նոր էներգաբլոկ, երբ  ունենք գործող էներգաբլոկ, որը կարելի է անվտանգ և անխափան շահագործել ևս որոշակի ժամանակահատված, այս պահին նպատակահարմար չէ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Մանուկյանը՝ պատասխանելով «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հարցին:
Նախարարն ընդգծեց, որ միջուկային տեխնոլոգիաները շատ արագ զարգանում են: Նրա խոսքով՝  եթե 5 տարի առաջ այլընտրանք կար ընդամենը երկու տեխնոլոգիաների միջև, ապա այսօր առնվազն 5 այլընտրանք կա, որոնցից յուրաքանչյուրը կիրառելի է մեր համակարգում, դրանցից յուրաքանչյուրը շատ ավելի էժան է, շատ ավելի անվտանգ է, ավելի հուսալի է: «Հետևաբար, կառավարության որոշումը եղել է պարզ՝ գործող էներգաբլոկը շահագործել այնքան, որքան ռեսուրս այն ունի անվտանգ շահագործման համար, իսկ շահագործման ժամկետը որոշելուց հետո նոր քննարկել, թե երբ կկառուցենք նոր էներգաբլոկը և ինչ տեխնոլոգիայով»,- եզրափակեց նախարարը:

Minister Manukyan considers inappropriate the construction of new energy unit of Armenia’s NPP at the moment
Minister Manukyan considers inappropriate the construction of new energy unit of Armenia’s
NPP at the moment
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Minister of energy infrastructures and natural resources Ashot Manukyan doesn’t consider appropriate the construction of new energy unit of the nuclear power plant at the moment, reports Armenpress.
“We have repeatedly announced that Armenia’s nuclear power plant is able to continue its work in case of conducting some upgrading works. After some diagnostic works the specialists can decide how long it can operate. At this moment it is inappropriate to build a new energy unit when there is the current one which can operate safely for some time”, the minister said in the Parliament in response to the question of Yelk faction head Nikol Pashinyan.
The minister stated that the nuclear technologies are rapidly developing. According to him, if 5 years ago there was an alternative just between the two technologies, today there are at least five alternatives each of which can be applied in our system, each of them is much cheaper, much safer and more reliable.
“Therefore, the government’s decision was simple – to operate the current nuclear power plant as much as it has the resource for safe operation, and after deciding the operation deadline to discuss when to build the new nuclear power plant and with what technology”, the minister said.