Հնդկաստանի դեսպանը «Մուրացան» համալիրին նվիրաբերեց թալասեմիա հիվանդության  բուժման համար անհրաժեշտ դեղեր
Հնդկաստանի դեսպանը «Մուրացան» համալիրին նվիրաբերեց թալասեմիա
հիվանդության  բուժման համար անհրաժեշտ դեղեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը մարտի 16-ին ԵՊԲՀ «Մուրացան» համալիրում էր՝  համալսարանական հիվանդանոցի քիմիաթերապիայի կլինիկային թալասեմիա հիվանդության բուժման համար անհրաժեշտ դեղեր նվիրաբերելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Յոգեշվար Սանգվանը նշեց, որ Հնդկաստանի դեսպանությունն արդեն երրորդ անգամ է հանդես գալիս նման կարևոր նախաձեռնությամբ, որի նպատակն է ներդրում  ունենալ հիվանդ երեխաների բուժման գործում:
Նա վստահություն հայտնեց, որ երկարամյա համագործակցությունը Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի հետ շարունակական է լինելու, ինչպես կրթության, այնպես էլ կլինիկական և գիտական ոլորտում:
ԵՊԲՀ «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի գլախավոր բժիշկ Բագրատ Բավեյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին նվիրատվության համար՝ ընդգծելով, որ այս տարիներին բազմաթիվ շնորհակալական նամակներ է ստացել այն պացիենտների կողմից, որոնց կյանքի որակը էականորեն բարելավել է տրամադրված դեղերի շնորհիվ: Ի նշան երախտագիտության,  նա դիվանագետին փոխանցեց համալսարանում բուժում ստացող փոքրիկներից մեկի ձեռքի աշխատանքը:
ԵՊԲՀ կլինիկական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Մինասյանի և ԵՊԲՀ միջազգային գործունեության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Երվանդ Սահակյանի ուղեկցությամբ Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը ծանոթացավ  հիվանդանոցայի համալիրի հնարավորություններինշրջեց բաժանմունքներում:
Այս պահին «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրում բուժում է ստանում թալասեմիա ունեցող 31 հիվանդ, և այսօր տրամադրված դեղերի քանակը մոտ երկու տարի կբավարարի դրանց կարիքն ունեցողներին:

Ambassador of India donates vital thalassemia medicine to Yerevan's Muratsan hospital
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. India’s Ambassador to Armenia Yogeshwar Sangwan visited the YSMU Muratsan hospital complex to donate thalassemia medication to the chemotherapy clinic.
The Ambassador mentioned that this is the third time that the Indian Embassy is carrying out the important initiative, which aims at having contribution in the treatment of child patients.
Ambassador Sangwan expressed confidence that the cooperation with the Yerevan State Medical University (YSMU) will be continuous in both educational and clinical-scientific areas.
Chief physician of Muratsan Bagrat Baveyan thanked the Ambassador for the donation, stressing that during these years he has received numerous gratitutde letters from patients who have significantly recovered due to the medications. As a sign of appreciation, the doctor gave the Ambassador a handicraft made by one child patient.
The Ambassador then toured the hospital complex accompanied by Vice Rector for international partnership and external affairs Yervand Sahakyan and Vice Rector for Clinical Affairs Armen Minasyan.
31 thalassemia patients are currently being treated in Muratsan, and the donated medicine will be sufficient for a 2 year course of the patients.