Լոնդոնը 23 ռուս դիվանագետի կարտաքսի Սկրիպալի թունավորման կապակցությամբ. Թերեզա Մեյ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան 23 ռուս դիվանագետների կարտաքսի Սոլսբերիում ռուսական հետախուզության նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել Է երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Այս որոշումն ընդունվել Է, քանի որ Մոսկվան չի պատասխանել Մեյի պահանջին՝ 24 ժամվա ընթացքում Լոնդոնին բացատրել, թե ինչպես Է Ռուսաստանում մշակված թունավոր նյութը հայտնվել Բրիտանիայում: Մարտի 14-ի առավոտյան Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել Է, որ Մոսկվան պատրաստ Է Լոնդոնին պատասխան տալ Մեծ Բրիտանիայում ռուսական հետախուզության նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման գործով պաշտոնական հարցում ստանալու պահից 10 օրվա ընթացքում:
Նախարարը նաեւ նշել Է, որ Լոնդոնն ստիպված կլինի պատասխան տալ «միջազգային հանրակցությանը մոլորության մեջ գցելու փորձի համար»: Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանը ոչ մի կարգի դրդապատճառներ չի ունեցել մահափորձ կատարելու Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին գնդապետի դեմ, եւ դա շահավետ Է նրանց, ովքեր ցանկանում են «շարունակել ռուսատեցության արշավը»: Մարտի 14-ին նաեւ հայտնի Է դարձել, որ Սոլսբերիում տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով Մեծ Բրիտանիան պահանջել Է գումարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ: Այն, ինչպես հայտնել են բրիտանական մշտական ներկայացուցչությունում, կսկսվի Երեւանի ժամանակով ժամը 23:00-ին:

YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. The UK will expel 23 Russian diplomats after Moscow refused to explain how a Russian-made nerve agent was used on a former spy in Salisbury, Prime Minister Theresa May said, BBC reported.
The PM said the diplomats, who have a week to leave, were identified as "undeclared intelligence officers".
She also revoked an invitation to Russia's foreign minister, and said the Royal Family would not attend the Fifa World Cup later this year.
Russia refused to meet May's midnight deadline to co-operate in the case, prompting May to announce a series of measures intended to send a "clear message" to Russia.
In addition to expelling he diplomats and boycotting the FIFA World Cup in Russia, the plans include to suspend all planned high level bi-lateral contacts between the UK and Russia, freeze Russian state assets where there is evidence they may be used to threaten the life or property of UK nationals or residents and increase checks on customs, cargo and private flights.