Իսրայելում եկեղեցապատկան կալվածքների իրավունքները պատկանում են եկեղեցուն. Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության դիվանապետ
Իսրայելում եկեղեցապատկան կալվածքների իրավունքները պատկանում են եկեղեցուն.
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության դիվանապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում եկեղեցապատկան կալվածքների մասին օրինագծի և եկեղեցիներից, վանքերից հարկեր գանձելու մասին քաղաքապետարանի որոշման դեմ ի հայտ եկած խնդիրների լուծման համար ստեղծվել է հանձնաժողով, որի հետ աշխատելու են նաև քրիստոնեական հոգևոր հաստատությունների ներկայացուցիչները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը` անդրադառնալով վերջին շրջանում այնտեղ առկա իրավիճակին:
-Ասացեք խնդրեմ, վերջին զարգացումներն ի՞նչ փուլում են, առաջացած խնդիրն ի՞նչ հանգուցալուծում ստացավ:
-Փետրվարի վերջին իրավատեր երեք հոգևոր պետերը որոշեցին Սուրբ Հարության տաճարի դուռը բացել, որովհետև որոշման նախորդ օրը Իսրայելի վարչապետի գրասենյակից հայտարարություն տարածվեց: Դա վերաբերում էր թե քաղաքապետարանի որոշմանը, որ եկեղեցիներից, վանքերից հարկեր գանձվեն, և թե Կնեսետում շրջանառվող օրինագծին՝ ըստ որի, եթե եկեղեցապատկան որևէ կալվածք անհատ ընկերությանը վարձակալության տրվեր, ապա պետությանն իրավունք էր տրվում այդ կալվածքը բռնագրավելու` փոխհատուցում վճարելով եկեղեցուն: Համաձայն վարչապետի գրասենյակից ստացված հայտարարության՝ այս երկուսը` օրինագիծը և քաղաքապետարանի որոշումը, առկախված են: Վարչապետի կողմից հանձնաժողով նշանակվեց, որում կան ներկայացուցիչներ քաղաքապետարանից, ֆինանսների, ներքին գործերի և արտաքին գործերի նախարարություններից: Բացի այդ, բոլոր քրիստոնեական հոգևոր հաստատությունների կողմից պետք է լինեն ներկայացուցիչներ բանակցություններ վարելու, այդ երկու հարցի հետ կապված ընդհանուր որոշման գալու համար:
-Պարզ է, որ այս խնդիրը միանգամից չծագեց: Երուսաղեմում եկեղեցապատկան հողերի հետ կապված խնդիրը, ընդհանուր առմամբ, որքա՞ն ժամանակ է խմորվում:
- Կարելի է ասել, որ Երուսաղեմում կալվածքի վերաբերյալ օրինագիծն արդեն մեկ տարի է նախապատրաստական փուլ էր անցնում: Պատճառը հետևյալն է. 2010 թվականից սկսած Հունաց պատրիարքարանը համաձայնագրեր էր ստորագրել պետության կողմից ճանաչված որևէ ընկերության հետ: Այն ընկերությունը, որը 99 տարով վարձակալությամբ վերցրել էր որևէ եկեղեցապատկան տարածք, ինչ-որ մի փուլում հրաժարվել էր իր այդ իրավունքից և պատրաստ էր իր վարձակալության իրավունքը վաճառելու երրորդ կողմի: Փաստորեն, Հունաց պատրիարքը 2010 թվականից սկսած համաձայնել էր, որ այդ երրորդ կողմը կարող էր լինել անհատ որևէ ընկերություն: Եվ այդ թվականից սկսված բավական կալվածքների վարձակալության իրավունքն այդ ձևով փոխանցվել էր անհատ կազմակերպությունների: Սա էր պատճառը, որ այս օրինագիծը սկսեց շրջանառվել:
-Դա առիթն էր, իսկ երկրում, ընդհանուր առմամբ, ինչպիսի՞ քաղաքականություն կա եկեղեցապատկան հողատարածքների նկատմամբ:
- Եկեղեցապատկան կալվածքների իրավունքները եկեղեցուն են պատկանում, դրանք  հստակ արձանագրված են: Այդ կալվածքները ծառայում են որպես եկամտի աղբյուր տվյալ եկեղեցու գոյատևման, առաքելության իրականացման համար: Եղել են դեպքեր, որ պետության եկեղեցապատկան կալվածքները հռչակվել են «կանաչ գոտի» կամ հանրային այգի: Երբ եկեղեցուն պատկանող կալվածքի նկատմամբ հայտարարվում է «կանաչ գոտի», այդտեղ եկեղեցին ոչինչ չի կարող իրականացնել: Պետությունն էլ չի կարող ոչինչ իրականացնել՝ առանց տվյալ եկեղեցու համաձայնության: Նման դեպքեր կան, անշուշտ, դա մեծ վնաս է հասցնում եկեղեցուն, որովհետև այսօր այդ կալվածքների հետ կապված որևէ ծրագիր, որևէ նախագիծ հնարավոր չէ իրականացնել: Իսկ մենք գիտենք՝ որքան շատ ծրագրեր, նախագծեր լինեն, այդքան շատ եկամուտներ կապահովվեն եկեղեցական հաստատության համար: Իսկ եկամտի դեպքում առաքելությունն ավելի արդյունավետ կարելի է իրականացնել:
-Քաղաքապետարանն իր որոշումը բացատրել էր այն հանգամանքով, որ բյուջեն ճեղքվածք ունի, չեն կարողանում բավարար չափով գումար հավաքագրել: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս պատճառաբանությունը:
-Եկեղեցիները, վանքերը դարեր շարունակ ազատված են եղել հարկեր վճարելուց: Մենք երբեք չենք համաձայնվի, որ եկեղեցիների և վանքերի համար հարկեր սահմանվեն: Դա չի կարող որպես միջոց համարվել քաղաքապետարանի բյուջեի  բացը լրացնելու համար: Պետք է ուրիշ միջոց գտնեն այդ բացը լրացնելու համար: Քաղաքապետը դիմել էր Ֆինանսների նախարարին, երբ մերժում ստացավ, նոր գնաց այս քայլին: Ամեն դեպքում, երբ այնտեղ ասվում է պարտք, մենք դա պարտք չենք համարում, որովհետև դարեր շարունակ մենք ազատված ենք եղել հարկերից, նման պարտքը մեզ համար անընդունելի է: Այն բոլոր եկեղեցապատկան կալվածքները, որոնք տրված են վարձակալության, այդտեղից հարկեր վճարվում են: Մենք դեմ ենք, որ հարկեր սահմանվեն եկեղեցիների, վանքերի համար, իսկ դրանցից դուրս բոլոր շահութաբեր կալվածքների համար քրիստոնեական հաստատությունները հարկեր վճարում են:
- ԱՄՆ-ի նախագահի հայտարարությունը Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին, օրինագծի ու քաղաքապետարանի որոշման հետ կապված զարգացումները որքանո՞վ են ազդում զբոսաշրջային հոսքի վրա:
-Անշուշտ, ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունից, ինչպես նաև եկեղեցու դուռը փակելուց հետո ուխտավորների, զբոսաշրջիկների թվի անկում է նկատվում: Քանի որ ԱՄՆ-ի նախագահի հայտարարությունից հետո բռնություններ եղան, կոնֆլիկտը, կարծես, արթնացավ, շատերը չեղարկեցին այցը: Նույնն էլ Սուրբ Հարության տաճարի դուռը փակելուց հետո, երբ ուխտավորը գալիս է Սուրբ երկիր, առաջին այցելության վայրը Սուրբ Հարության տաճարն է: Եվ եթե ուխտավորը մտածում է, որ պետք է հասնի Երուսաղեմ ու չտեսնի երկու կարևոր սրբավայրերը, կմտածի այդ պահին այցը չեղարկելու մասին:
-Եթե չեմ սխալվում, հայ համայնքի ներկայացուցիչներն ավելի շատ սպասարկման ոլորտում են ներգրավված` առևտուր, ծառայությունների ոլորտ: Կարծում եմ, որ այցելությունների կրճատումը, նաև տնտեսապես ազդեցություն է թողնում տեղի բնակիչների, այդ թվում հայ  համայնքի վրա:
-Այո, ճիշտ եք, հայերը հիմնականում սպասարկման ոլորտում են: Քաղաքի այցելուների թվի կրճատումը, իհարկե, ազդեցություն է թողնում տեղի բնակիչների, այդ թվում հայերի վրա: Բայց տեղի բնակիչները սովոր են կարծես, որ այստեղ երկարատև հանգիստ իրավիճակ չի լինում: Անընդհատ ինչ-որ մի դեպք, գործողություն լինում է, որը բացասաբար է ազդում սպասարկման ոլորտի վրա, որոշ ժամանակ հետո իրավիճակը վերականգնվում է: Ասեմ, որ միայն Երուսաղեմի հայկական թաղամասում ապրում է 3 հազար հայ: Ընդհանուր առմամբ, Սուրբ երկրում, նկատի ունեմ թե Իսրայելի, թե Պաղեստինի հատվածները, ապրում է մոտ 8 հազար հայ: Մեր բոլոր ծրագրերը, ձեռնարկներն իրականացնում ենք միացյալ հանձնախմբի միջոցով, որտեղ ներկայացված են բոլոր միությունները: Ակտիվ համագործակցություն կա:

Church entitled with rights to its property in Israel – Armenian Patriarchate weighs in on Jerusalem tax motion
Church entitled with rights to its property in Israel – Armenian Patriarchate weighs in on
Jerusalem tax motion
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. A commission has been created to deal with the solution of the problems which were caused after the Jerusalem Municipality’s decision on charging real estate taxes from church-owned properties and the new bill on the properties. Representatives of Christian spiritual institutions will also work with the commission, Archimandrite Koryun Baghdasaryan, chancellor of the Armenian Patriarchate of Jerusalem told ARMENPRESS.
Please tell us at what phase are the latest developments, what resolution did the problem get?
In the end of February the three spiritual leaders who hold custody decided to open the doors of the Church of the Holy Sepulchre, because the day before the office of the Israeli Prime Minister released a statement. It concerned the municipality’s decision on charging taxes from churches and monasteries, and the bill which has been introduced in the Knesset, according to which if any church-owned property would be given for lease the government would be entitled to expropriate this property by paying compensation to the church. According to the statement from the Prime Minister’s office, these two – the decision and the bill – have been suspended. The Prime Minister set up a commission including municipality, finance ministry, internal and foreign affairs ministry officials. In addition, representatives from all Christian spiritual institutions should participate in negotiations to reach a common decision.
Obviously this issue didn’t surface all of a sudden. Overall how long has the issue related to the church-owned lands existed in Jerusalem?
We can say that the bill regarding the properties in Jerusalem has been undergoing the preparation phase for already a year. The reason is the following: Since 2010 the Greek Patriarchate had signed contracts with a company recognized by the state. This company , which had rented a church-owned property for 99 years, had refused from this right at some phase and was ready to sell its right of rent to a third party. Factually, the Greek Patriarch had agreed since 2010 that this third party can be any individual company. And since then the right of rent of many properties were transferred to the ownership of individual organizations. This is the reason that this bill was introduced.
This was the reason, but what is the general policy towards church-owned properties?
The rights of church-owned properties belong to the church, this is clearly recorded. These properties serve as income source for the implementation of the church’s mission, the church’s maintenance. There were cases when the state’s church-owned properties were declared “green zones” or a public park. When a “green zone” is declared for a church-owned property, the church cannot do anything there. The state can’t do anything also without the agreement of the given church. Such cases exist, definitely this causes great harm to the church, because today it is impossible to realize any program or project concerning these properties. And as we know, the more projects the more revenues will be ensured for church institutions. And in case of income, the mission can be carried out more effectively.
The Municipality explained its decision by saying that the budget has a gap and they can’t collect sufficient resources. How would you comment this argument?
Churches and monasteries have been exempt from paying taxes for many centuries. We will never agree for taxes to be introduced against churches and monasteries. This can’t be considered as means for the municipality to fill the gap in the budget. They must find another way. The Mayor had addressed the finance minister, and only when he got a rejection he took this step. In any case, when they say debt, we don’t consider it a debt because for many centuries we have been exempt from taxes, such kind of a debt is unacceptable for us. All those church-owned properties which are on lease pay taxes. We oppose defining taxes for churches and monasteries, while outside of this the Christian institutions pay taxes for all profit-generating properties.
How does the US President’s statement on acknowledging Jerusalem to be Israel’s capital and the developments related to the bill and the municipality decision impact tourism flow?
Certainly a decrease of tourism numbers is noticed since the US President’s statement as well as closing the doors of the church. Because violence took place after the US President’s statement, the conflict seemingly awakened, many cancelled their visits. The same after closing the door of the Church of the Holy Sepulchre, when a pilgrim is coming to the Holy Land the first destination is the Church of the Holy Sepulchre. And if the pilgrim thinks that when he arrives to Jerusalem he won’t see the main holy site, he will think about cancelling the trip.
If I am not mistaken, representatives of the Armenian community are mostly involved in the service sector – trade, rendering services. I believe that the drop in visits is also making economic impact on locals, including the Armenian community.
Yes, you are correct, Armenians are mostly [involved] in the service sector. The decrease of the number of visitors of the city certainly impacts the residents, including Armenians. But the locals are seemingly used to the fact that a long-term calm situation doesn’t happen here. Some kind of incidents or actions happen all the time, which negatively impacts the service sector, and the situation is restored after some time. 3000 Armenians live in the Armenian district of Jerusalem alone. Overall 8000 Armenians live in the Holy Land, I mean both Israel and sections of Palestine. All our projects and initiatives are implemented through a united committee where all unions are represented. There is an active collaboration.