Միջազգային երեք ընկերություն Հայաստանում կզարգացնեն բիոտեխնոլոգիական ոլորտը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի Հետսպասարկման շահառու «FMD K&L Europe» ընկերությունը Հայաստանում բիոտեխնոլոգիաների ոլորտի խթանման նպատակով փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել շվեյցարական «Sylex» և «Clinerion» ընկերությունների հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Մասնավորապես երեք ընկերությունները համագործակցելու են՝ Հայաստանում բիոտեխնոլոգիաների և կլինիկական հետազոտությունների բնագավառում ներդրումները խթանելու, միջազգային առաջատար փորձը ներդրնելու գործում։
«Գործընկերների առաջադեմ տեխնոլոգիաները, մասնագիտական փորձը և մեր կարողությունները վստահություն են ներշնչում, որ այս նախաձեռնությունը նոր հնարավորություններ կբացի ոլորտի զարգացման համար»,- նշել է “FMD K&L Europe” ընկերության տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
«Օտարերկրյա ներդրումներով գործող ընկերության գնահատականը Հայաստանի ներդրումային դաշտին լավագույնս արտահայտվում է նրանց կողմից այլ օտարերկրյա ընկերություններ Հայաստան բերելով, որի շատ լավ օրինակ է այս եռակողմ ծրագիրը»,- նշել է ՀԶՀ Հետսպասարկման թիմի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։

Три международные организации будут развивать в Армении биотехнологическую отрасль
Компания «FMD K&L Europe», являющаяся бенефициарием Фонда развития Армении, с целью продвижения сферы биотехнологий в Армении, подписал меморандум о взаимопонимании со швейцарскими компаниями «Sylex» и «Clinerion». Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Фонда развития Армении.
В частности, три компании будут взаимодействовать в деле стимулирования инвестиций в сферах биотехнологических и клинических исследований и в деле внедрения передового международного опыта.
“Прогрессивные технологии партнеров, специализированный опыт и наши возможности внушают уверенность в том, что эта инициатива раскроет новые возможности для развития сферы”, - отметил директор компании “FMD K&L Europe” Кирит Велани.
“Оценка инвестиционного поля Армении со стороны действующей на зарубежных инвестициях компании наилучшим образом выражается в том, что они приводят в Армению другие зарубежные компании, прекрасным примером чего является эта трехсторонняя программа”, - отметил руководитель бенефициария Фонда развития Армении Айк Мирзоян.