Միջազգային երեք ընկերություն Հայաստանում կզարգացնեն բիոտեխնոլոգիական ոլորտը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի Հետսպասարկման շահառու «FMD K&L Europe» ընկերությունը Հայաստանում բիոտեխնոլոգիաների ոլորտի խթանման նպատակով փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել շվեյցարական «Sylex» և «Clinerion» ընկերությունների հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Մասնավորապես երեք ընկերությունները համագործակցելու են՝ Հայաստանում բիոտեխնոլոգիաների և կլինիկական հետազոտությունների բնագավառում ներդրումները խթանելու, միջազգային առաջատար փորձը ներդրնելու գործում։
«Գործընկերների առաջադեմ տեխնոլոգիաները, մասնագիտական փորձը և մեր կարողությունները վստահություն են ներշնչում, որ այս նախաձեռնությունը նոր հնարավորություններ կբացի ոլորտի զարգացման համար»,- նշել է “FMD K&L Europe” ընկերության տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
«Օտարերկրյա ներդրումներով գործող ընկերության գնահատականը Հայաստանի ներդրումային դաշտին լավագույնս արտահայտվում է նրանց կողմից այլ օտարերկրյա ընկերություններ Հայաստան բերելով, որի շատ լավ օրինակ է այս եռակողմ ծրագիրը»,- նշել է ՀԶՀ Հետսպասարկման թիմի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։

Three international organizations to develop biotechnology in Armenia
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. “FMD K & L Europe”, an aftercare beneficiary of the Development Foundation of Armenia (DFA), signed a memorandum of understanding with Swiss “Sylex” and “Clinerion” companies to promote biotechnology in Armenia, the DFA told Armenpress.
In particular, three companies will cooperate in promoting investments in biotechnology and clinical research in Armenia and investment of the best international practice.
“The advanced technology, professional experience and capacity of our partners inspire confidence that this initiative will create new opportunities for industry development”, CEO of “FMD K&L Europe” Mr. KiritVelani said.
“The company's assessment of foreign investment is best expressed by bringing other foreign companies to Armenia, a good example of which is the trilateral program”, the DFA’s Aftercare team leader Mr. Hayk Mirzoyan noted.