Հայաստանի ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել Ադրբեջանի ոճրագործությունները. ընդունվեց հայտարարություն
Հայաստանի ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել Ադրբեջանի
ոճրագործությունները. ընդունվեց հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկած հերթական խորհրդարանական քառօրյա նիստի ընթացքում քննարկման դրվեց  եւ միաձայն ընդունվեց բոլոր խմբակցությունների կողմից հեղինակված «Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ոճրագործությունների դատապարտման վերաբերյալ» ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագիծը: Որպես հիմնական զեկուցող ելույթով հանդես եկավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ խորհրդանշական համարելով այն, որ խորհրդարանը այս հայտարարության նախագիծը քննարկում է հենց Սումգայիթյան ջարդերի 30-ամյակի օրը:
«Այս հայտարարությանը միացել են բոլոր քաղաքական խմբակցությունները, քանի որ սա այն կարեւոր հարցն է,  երբ ներքաղաքական տարաձայնությունները գնում են երկրորդ պլան, առաջ է մղվում ազգային պետական  շահերի հրամայականը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Հայտարարության մեջ հստակ նշված են հայերի դեմ կատարված ադրբեջանական իշխանությունների բոլոր ոճրագործությունները, որոնք դիտարկվում են որպես հայ ժողովրդին իր բնօրրանից դուրս  մղելու եւ ոչնչացնելու հետեւողական քաղաքականության դրսեւորում, որը դեռեւս սկիզբ է առել 1918 թվականից եւ շարունակական բնույթ է կրում:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից իրագործված զանգվածային բռնությունները, սպանությունները եւ տեղահանումները,  ինչպես  նաեւ հայատյաց ռասիստական քաղաքականությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ագրեսիվ ռազմական գործողությունները, ոգեկոչում է  անմեղ զոհերի հիշատակը եւ կոչ է անում խորհրդարաններին, խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին դատապարտել  խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած եւ շարունակվող ոճրագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքների խախտումներով, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Национальное собрание Армении обращается к международному сообществу с призывом осудить преступление в Сумгаите. Принято заявление.
Национальное собрание Армении обращается к международному сообществу с призывом
осудить преступление в Сумгаите. Принято заявление.
На очередной четырехдневке НС вынесен на обсуждение и единогласно принят проект совместного заявления всех четырех фракций «Об осуждении преступлений Азербайджана против армян». Основной докладчик по по проекту – председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Армен Ашотян считает символичным, что парламент приступает к обсуждению проекта этого заявления именно в день 30-летия сумгаитской резни.
« Это обращение поддержали все политические фракции, поскольку это важный вопрос. Когда внутриполитические разногласия отходят на задний план, на передний план выходит императив национально-государственных интересов», - передает «Арменпресс» слова А. Ашотяна.
В заявлении указаны и перечислены все преступления азербайджанской стороны, которые рассматриваются как проявления последовательной политики изгнания армянского народа со своей исторической родины и его уничтожения, начавшейся с 1918 г. и продолжающейся по сей день.
« Национальный совет Республики Армении осуждает массовое насилие Азербайджана над мирным населением, а также его  расистскую политику армяноненавистничества и агрессивные действия против Нагорного Карабаха, взывает к памяти невинных жертв и призывает  всех парламентариев, парламентские конгрессы, международные организации, структуры, занимающиеся правами человека осудить совершенные и продолжающиеся  преступления Азербайджана против мирного населения, сопровождаемые нарушениями международного гуманитарного права, что является угрозой не только для армянского народа, но и безопасности, стабильности и развития всего региона», - говорится в заявлении.