Ամերիկացի հոգեբանները սովորել են կանխատեսել ամուսնալուծություններն ու դավաճանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Ֆլորիդայի համալսարանից գիտնականները մշակել են պարզ հոգեբանական թեստ, որը թույլ Է տալիս բավականին ստույգ կանխատեսել՝ նորապսակները միմյանց կդավաճանեն արդյոք կյանքի առաջին չորս տարում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է«Արմենպրես»-ը, ասված Է Journal of Personality and Social Psychology հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
«Սոցիալական ցանցերը եւ գլոբալ ցանցը գործնականում անսահման են դարձրել անձնական կամ ընտանեկան կյանք վարելու համար այլընտրանքային զուգընկերներ գտնելու մեր հնարավորությունները: Այդ պատճառով մեզ համար չափազանց կարեւոր Է հասկանալ այն, թե ինչն Է տղամարդկանց եւ կանանց մի մասին ստիպում դիմակայել այդ գայթակղությանը, իսկ մյուսներին՝ տրվել դրան»,-հայտարարել Է Թալլահասիում (ԱՄՆ) գտնվող Ֆլորիդայի համալսարանի աշխատակից Ջիմ Մաքնալթին:
Ինչպես նշում Է Մաքնալթին, այսօրինակ հետազոտություն անցկացնելու գաղափարն իր թիմի մոտ հայտնվել Է այն բանից հետո, երբ ինքը ուշադրություն դարձրեց ԱՄՆ-ում ամուսնալուծությունների ահագնացող վիճակագրությանը. այսօր, հոգեբանի խոսքով, յուրաքանչյուր երկրորդ ընտանեկան զույգը բաժանվում Է ամուսնությունից մի քանի տարի անց:
Փորձելով հասկանալ, թե ինչու Է դա տեղի ունենում, Մաքնալթին եւ նրա գործընկերները հավաքել են երեք հարյուր տղաներից ու աղջիկներից բաղկացած խումբ, որոնք վերջերս ամուսիններ են դարձել. նրանց կյանքին գիտնականները հետեւել են հետագա 3,5 տարվա ընթացքում:
Այդ ժամանակաընթացքում զույգերի մի մասը հասցրել Է բաժանվել, իսկ մյուսները լարված հարաբերությունների մեջ Էին դավաճանությունների պատճառով, ինչը գիտնականներին թույլ Է տվել հասկանալ, թե կենսաբանական եւ հոգեբանական որ գործոններն են բացասաբար ազդում ընտանեկան կապերի ամրության վրա: Ինչպես պարզվել Է, նրանց բաժանության հավանականությունը կախված Էր մեկ ոչ ակնհայտ, բայց շատ հասարակ բանից, այն բանից, թե ե՛ւ տղաներին, ե՛ւ աղջիկներին որքան ուժեղ են հրապուրել անծանոթ մարդկանց համակրելի դեմքերը: Օրինակ, այն նորապսակները, որոնք երկար են նայել գրավիչ տղամարդկանց ու կանանց լուսանկարները, որոնք նրանց ցույց են տվել գիտնականները, զգալիորեն ավելի հաճախ են իրենց հարաբերությունները խզել հետագա տարիներին, քան այն ընտանեկան զույգերը, որոնք այդ ընթացակարգի վրա ավելի քիչ ժամանակ են ծախսել:
Համանման միտումները դրսեւորվել են անծանոթ մարդկանց գեղեցկության սուբյեկտիվ գնահատման մեջ. որքան քիչ են նորապսակներին գեղեցիկ թվացել այդ լուսանկարները, այնքան հազվադեպ են նրանք դավաճանել միմյանց: Արձագանքների նույնիսկ ոչ մեծ տարբերությունները, ինչպես նշում են հոգեբանները, շատ ուժեղ են ազդել ընտանեկան կապերի ամրության վրա՝ նրանց բաժանության հավանականությունը մեծացնելով կամ նվազեցնելով մի քանի տասնյակ տոկոսով: Ինչպես ընդգծում Է Մաքնալթին, այսօրինակ տարբերությունները կամավորների մեղքով չեն հայտնվել. դրանք, ինչպես կարծում են գիտնականները, մարդու ուղեղի եւ մարմնի այլ մասերի աշխատանքի կենսաբանական ինչ-ինչ տարբերությունների հետեւանք են: Այլ կերպ ասած՝ սկզբունքորեն անկարելի Է «գիտակցաբար» բարձրացնել դավաճանության կամ ամուսնալուծության հավանականությունը կամ Էլ նվազեցնել այն:
«Մարդիկ միշտ չԷ, որ հասկանում են, թե ինչ են անում իրենք եւ ինչու են դա անում: Նմանօրինակ գործընթացները մարդուց ջանքերի ներդրում չեն պահանջում եւ տեղի են ունենում ինքնաբերաբար, իսկ դրանց վրա կարող Է ազդել բիոլոգիան կամ մանկական ինչ-ինչ բարդույթներ ու տպավորություններ»,-բացատրում Է հոգեբանը:
Չնայած այդ խնդիրներն ուղղելու անհնարինությանը, այդօրինակ գիտելիքները, ինչպես կարծում Է Մաքնալթին, հոգեբաններին կարող են օգնել ճիշտ ռազմավարություն ընտրել ընտանեկան դժվարությունների դեմ պայքարելու համար, որոնք ունենում են իրենց հաճախորդները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Психологи из США научились предсказывать разводы и измены
Ученые из университета Флориды разработали простой психологический тест, который позволяет достаточно точно предсказать, изменят ли молодожены друг другу в ближайшие четыре года жизни. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в статье, опубликованной в Journal of Personality and Social Psychology.
"Социальные сети и глобальная сеть сделали практически безграничными наши возможности по поиску альтернативных партнеров для ведения личной или семейной жизни. По этой причине нам крайне важно понимать то, что заставляет часть мужчин и женщин противостоять этому соблазну, а других – поддаваться ему", — заявил Джим Макналти (Jim McNulty) из университета Флориды в Таллахасси (США).
Как отмечает Макналти, идея провести подобное исследование появилась у его команды после того, как он обратил внимание на ужасающую статистику по разводам в США – сегодня, по словам психолога, каждая вторая семейная пара распадается через несколько лет брака.
Пытаясь понять, почему это происходит, Макналти и его коллеги собрали группу из трех сотен парней и девушек, недавно ставших супругами, за жизнью которых ученые следили на протяжении последующих 3,5 лет.
За это время часть пар успела распасться, а другие половинки находились в натянутых отношениях из-за измен, что позволило ученым понять, какие биологические и психологические факторы негативно влияют на крепость семейных уз.
Как оказалось, вероятность их распада зависела от одной неочевидной, но очень простой вещи – того, как сильно привлекали и парней, и девушек симпатичные лица  незнакомых людей. К примеру, молодожены, долго смотревшие на фотографии привлекательных мужчин и женщин, которые им показывали ученые, заметно чаще разрывали свои отношения в последующие годы, чем те семейные пары, которые тратили на эту процедуру чуть меньше времени.
Аналогичные тенденции проявлялись в субъективной оценке красоты незнакомых людей – чем менее красивыми казались эти фотографии молодоженам, тем реже они изменяли друг другу. Даже небольшие различия в реакции как отмечают психологи, очень сильно влияли на силу семейных связей, повышая или понижая вероятность их распада на несколько десятков процентов.
Как подчеркивает Макналти, подобные различия появлялись не по вине самих добровольцев – они являются, по мнению ученых, следствием каких-то биологических различий в работе мозга и других частей тела человека. Иными словами, "сознательно" повысить вероятность измены или распада брака или же уменьшить ее в принципе нельзя.
"Люди не всегда понимают, что они делают и зачем они это делают. Подобные процессы не требуют приложения каких-то усилий от человека и являются спонтанными, и на них может влиять биология или какие-то детские комплексы и впечатления", — объясняет психолог.
Несмотря на невозможность исправить эти проблемы, подобные знания, как считает Макналти, могут помочь психологам подбирать правильные стратегии для борьбы с семейными трудностями, которые испытывают их клиенты.