Թեհրանը մեկնաբանել Է Սիրիայում «անվտանգության ուժերի» վերաբերյալ ԱՄՆ-ի պլանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում «սահմանի անվտանգության ուժեր» ստեղծելու ԱՄՆ-ի պլանները կհանգեցնեն երկրում ճգնաժամի խորացմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Բահրամ Քասեմին:
«Սիրիայում անվտանգության նոր սահմանապահ ուժեր կազմակերպելու մասին ԱՄՆ-ի հայտարարությունը բացահայտ միջամտություն Է այդ երկրի ներքին գործերին եւ ճգնաժամի խորացման պատճառ»,-ասված Է գերատեսչության Telegram-ալիքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են ԶԼՄ-ները, ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան Սիրիայում պատրաստում Է «սահմանային անվտանգության ուժեր» իր կողմից վերահսկվող գոտիների պահպանության համար. ուժերի թվաքանակը կկազմի 30 հազար:

В МИД Ирана прокомментировали план США по "силам безопасности" в Сирии
Планы США осоздании "сил безопасности границы" вСирии приведет кусугублению кризиса встране, как передает Арменпресс, об этом заявил представитель министерства иностранных дела Ирана Бахрам Касеми.
"Заявление оборганизации новых пограничных сил безопасности США вСирии является открытым вмешательством вовнутренние дела этой страны ипричиной усиления кризиса",— говорится всообщении, опубликованном вTelegram-канале ведомства.
Как ранее сообщали СМИ, коалиция воглаве сСША поборьбе террористической группировкой ИГ* готовит вСирии "силы пограничной безопасности" дляохраны подконтрольной ей зоны, численность сил составит 30 тысяч человек.