Արդարադատության նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ներկայացուցչին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի  Իրավունքի գերակայության բաժնի ղեկավար Գենադի Բարբային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Հարությունյանը ողջունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ներկայացուցչին, բարձր գնահատել ՀՀ արդարադատության նախարարության և միջազգային կառույցի համագործակցությունն ու առավել արդյունավետ և հասարակության համար տեսանելի արդյունք ապահովող ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Իրավունքի գերակայության բաժնի ղեկավար Գենադի Բարբան շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և ընդգծել, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումները անհրաժեշտություն են:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են քրեական արդարադատության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, անդրադարձել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու իրավաչափության գնահատման համար արդյունավետ գործիք ներդնելու հարցին, ինչպես նաև այլընտրանքային պատիժների համակարգի ներդրմանն ու  ՀՀ ԱՆ Պրոբացիայի պետական ծառայության կարողությունների զարգացմանը:

Министр юстиции Армении принял представителя БДИПЧ/ОБСЕ
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян принял 19-го декабря представителя БДИПЧ/ОБСЕ Геннади Барбу. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства юстиции Армении.
Как сказал глава отдела верховенства права БДИПЧ/ОБСЕ Геннади Барба (Ghenadie Barba) на встрече с главой Министерства юстиции Армении Давидом Арутюняном, осуществляемые Министерством юстиции Армении судебно-правовые реформы являются необходимостью.
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян приветствовал представителя БДИПЧ/ОБСЕ, высоко оценил сотрудничество министерства с международной структурой, выразив готовность к осуществлению более эффективных и обеспечивающих более ощутимый для общества результат программ.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов по повышению эффективности уголовного правосудия, коснулись внедрения в Армении системы альтернативных мер наказания и развития потенциала Государственной службы пробации Министерства юстиции Армении.