Գիտնականները նիհարելու նոր միջոց են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի նահանգի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ քաղցի զգացումը կարելի Է հաղթահարել նեյրոնների խթանման միջոցով: Հետազոտության արդյունքները հրապարակված են PHAS պորտալում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համալսարանի աշխատակիցների խոսքով՝ մարդիկ, ինչպես նաեւ կենդանիները, հակված են կերակրի «Էմոցիոնալ» ընդունման, նույնիսկ եթե նրանք քաղցած չեն: Ուտի անհրաժեշտ Է ներգործել լիմբային համակարգի վրա, որը պատասխանատու Է զգայարանների, ինչպես նաեւ ագրեսիայի եւ սթրեսի դրսեւորման համար:
«Սնվելու վարքը վերահսկվում Է զանազան նեյրոններով եւ նեյրոնային շղթաներով, որոնք կենտրոնացած են հիմնականում կաթնասունների հիպոթալամուսում եւ հետին ուղեղում»,- ասված Է հետազոտության մեջ: Գիտնականները կլոզապին-N-օքսիդ նեյրոլեպտիկ են ներարկել մկների օրգանիզմ, որը ներգործում Է միջնորմային կորիզների նեյրոնների վրա:
Դրա հետեւանքով նեյրոլեպտիկ-պատրաստուկ ստացած մկներն սկսել են ավելի քիչ սնունդ գործածել: Ըստ որում կլոզապին-N-օքսիդի ներարկումից կողմնակի ազդեցություններ չեն հայտնաբերվել: Գիտնականները հուսով են, որ այս մեթոդիկան կարելի կլինի արդյունավետ կերպով կիրառել մարդկանց ավելորդ քաշի դեմ պայքարելիս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые открыли новый способ похудеть
Ученые из Университета штата Нью-Йорк выяснили, что можно побороть чувство голода с помощью стимуляции нейронов. Результаты исследования опубликованы на портале PHAS, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам сотрудников университета, люди, как и животные, склонны к "эмоциональному" приему пищи,  даже когда они не голодны. А потому необходимо воздействовать на лимбическую систему, которая отвечает за органы чувств, а также проявления агрессии и стресса.
"Пищевое поведение контролируется разноообразными нейронами и нейронными цепями, сосредоточенными в основном в гипоталамусе и заднем мозге млекопитающих", — говорится в исследовании.
Ученые ввели в организм мышей нейролептик клозапин-N-оксид, который воздействует на нейроны перегородочных ядер. В результате мыши, получившие препарат-нейролептик, стали потреблять меньше пищи. При этом побочных эффектов от введения клозапин-N-оксида не было обнаружено.
Ученые надеются, что данную методику можно будет эффективно применять при борьбе с избыточным весом у людей.