Ռուսաստանը լիարժեք ռազմածովային բազա Է ստեղծում Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Տարտուս քաղաքում կստեղծվի ռուսական լիարժեք ռազմածովային բազա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 13-ին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է ՌԴ-ի ռազմածովային ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ ծովակալ Վիկտոր Կրավչենկոն:
«Դա կամրապնդի Միջերկրական ծովում մեր նավատորմի օպերատիվ հնարավորությունները եւ ամբողջությամբ վերցված Ռուսաստանի դիրքերը Մերձավոր Արեւելքում»,- ասել Է Կրավչենկոն: Նա նշել Է, որ ավելի վաղ Տարտուսում Ռուսաստանը նյութատեխնիկական ապահովման կետ ուներ, «դա փոքր տարածք Է, ընդլայնելով տարածքը՝ մենք ռազմածովային բազա ենք ստեղծում»:
ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեկտեմբերի 13-ին Պետդումա վավերացման Է ներկայացրել Տարտուս նավահանգստի շրջանում ՌԴ-ի ռազմածովային նավատորմի նյութատեխնիկական ապահովման կետի ընդլայնման մասին ՌԴ-ի եւ Սիրիայի միջեւ կնքված համաձայնագիրը:

Россия создаст в Сирии полноценную военно-морскую базу
В сирийском Тартусе будет создана полноценная росийская военно-морская база. Как передает Арменпресс, об этом сообщил "Интерфаксу" в среду бывший начальник Главного штаба ВМФ РФ адмирал Виктор Кравченко.
"Это укрепит оперативные возможности нашего флота в Средиземном море и в целом позиции России на Ближнем Востоке", - сказал Кравченко. Он отметил, что раньше в Тартусе у России был пункт материально-технического обеспечения, "это маленькая территория, расширяя территорию, мы создаем военно-морскую базу".
Президент РФ Владимир Путин в среду внес на ратификацию в Госдуму соглашение между РФ и Сирией о расширении территории пункта материально-технического обеспечения ВМФ РФ в районе порта Тартус.