Մեքսիկան բալանսավորված դիրքորոշում ունի ԼՂ խնդրում. ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը «Էլ Ունիվերսալ»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոչ մի երկիր իրավունք չունի արգելել այլ երկրի ներկայացուցիչների ազատ տեղաշարժը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Էլ Ունիվերսալ» թերթին տված հարցազրույցում ասել է Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի կողմից բարձրացված հիստերիային՝ կապված մեքսիկացի պատգամավորների՝ Արցախ այցելելու փաստի հետ:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը տարածքային խնդիր չէ, այն ևս մեկ ցեղասպանություն կանխելու ջանք է. այն, ինչ թուրքերը չկարողացան անել հայերի դեմ, ադրբեջանցիները ցանկացան անել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ: Հայաստանը երբեք թույլ չի տա, որ նման ողբերգություն պատահի, քանի որ Հայաստանը միջազգային մակարդակով ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժման երաշխավորներից է: Պատգամավորների այցի կապակցությամբ բարձրացված հիստերիան միայն մեկ նպատակ ունի. խուսափել նման այլ այցերից, թեպետ դա նրանց ուզածից բացարձակ հակառակ ազդեցությունն ունեցավ»,- հայտարարել է դեսպանը:
Այվազյանն ընդգծել է, որ մեքսիկացի պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսի, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոյի և Կառլոս Էռնանդես Միրոյի այցն իրականացվել է սեփական միջոցներով՝ առաջին ձեռքից իմանալու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրադրության մասին: «Մենք նրանցից հայամետ կամ հակաադրբեջանական որևէ հայտարարություն չէինք ակնկալում, մենք պարզապես ցանկանում էինք, որ նրանք առաջին ձեռքից տեսնեն, թե ինչ է այդտեղ տեղի ունենում»,- նշել է դիվանագետը:
Դեսպանը հավաստիացրել է, որ մեքսիկացի պատգամավորների այցն Արցախ «քաղաքական քաջության դրսևորում էր» և հավելել, թե նրանք չեն լինի առաջին կամ վերջին պատգամավորները, ովքեր կայցելեն Լեռնային Ղարաբաղ:
Արա Այվազյանն ընդգծել է, որ այցի հարցով հանդիպում է ունեցել Մեքսիկայի խորհրդարանի Ստորին պալատի նախագահի հետ: «Ես չեմ ասի, թե ինչ է խոսվել այդ հանդիպման ժամանակ, սակայն այն, ինչ քննարկեցինք, չափազանց գոհացուցիչ էր»,- հայտարարել է նա՝ ընդգծելով, թե ևս մեկ անգամ համոզվել է, որ Մեքսիկայի դիրքորոշումն այս հարցում բալանսավորված է:

Mexico has balanced position on NK conflict: Armenian Ambassador’s interview to El Universal
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. No country is allowed to threaten or slander the people’s representatives of another nation, Armenia’s Ambassador to Mexico Ara Ayvazyan said in an interview to El Universal, commenting on official Baku’s hysteria regarding the visit of Mexican lawmakers to Artsakh.
“The Nagorno Karabakh conflict is not a land dispute, it’s about preventing another genocide: what the Turks couldn’t do to the Armenians is what the Azerbaijanis wanted to do to the people of Nagorno Karabakh. Armenia will never allow this tragedy to happen because Armenia is the guardian of prevention and punishment of genocide on the international stage. Generating hysteria from the visit of the deputies is aimed towards one single objective: to avoid similar trips, yet it will have the opposite effect of what they intend”, the Armenian Ambassador said.
Ara Ayvazyan clarified that Mexican MPs visited Artsakh with their own resources to see first-hand the situation in Nagorno Karabakh. “We didn’t expect the pronunciation of any statement pro-Armenia or against Azerbaijan, and we wanted them to see first-hand what this is all about”, he said.
The Ambassador assured that the visit of Mexican deputies to Artsakh was a “gesture of political courage”, stating that they are neither the first nor the last deputies to visit Nagorno Karabakh.
The Ambassador informed that he met with president of the Lower house of the Mexican parliament. “I won’t say what we talked about, but was very satisfied”, he said, adding that he once again was convinced that Mexico’s position on this issue is balanced.