Հորդանանի խորհրդարանը պահանջել Է վերանայել Իսրայելի հետ կնքված հաշտության պայմանագիրը. Naharnet
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հորդանանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) ստորին պալատի պատգամավորները պահանջել են «վերանայել այն բոլոր համաձայնագրերը, որոնք թագավորությունը կնքել Է Իսրայելի հետ, ներառյալ 1994 թվականի հաշտության պայմանագիրը»:
Դեկտեմբերի 11-ին այս մասին հայտնել Է Naharnet նորությունների պորտալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Պորտալի տեղեկատվությամբ՝ օրենսդիրներն այս որոշումն ընդունել են ի պատասխան ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուն:
Հորդանանի միապետերը Երուսաղեմի կրոնական սրբավայրերի հովանավորներն են: Աբդալա Բ թագավորը դեկտեմբերի 7-ին հանդիպել Է Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ եւ քննարկել «Երուսաղեմի եւ նրա բնակիչների պաշտպանության» անհետաձգելի միջոցները: Հաշիմյան Թագավորությունը դարձել Է Եգիպտոսից հետո երկրորդ արաբական պետությունը, որը 1994 թվականին հաշտության համաձայնագիր Է ստորագրել Իսրայելի հետ (պայմանագիրը կնքվել Է Վադի Արաբա ավանում), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: парламент Иордании высказался за пересмотр мирного договора с Израилем
Депутаты нижней палаты Национального собрания (парламента) Иордании потребовали "пересмотреть все соглашения, заключенные королевством с Израилем, включая мирный договор от 1994 года". Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник новостной портал Naharnet.
По его информации, законодатели приняли такое решение в ответ на признание президентом США Дональдом Трампом Иерусалима в качестве израильской столицы.
Иорданские монархи являются покровителями иерусалимских религиозных святынь. Король Абдалла II встречался 7 декабря с президентом Палестины Махмудом Аббасом и обсудил с ним экстренные меры "по защите Иерусалима и его жителей".
Хашимитское Королевство стало вторым после Египта арабским государством, подписавшим в 1994 году мирное соглашение с Израилем (договор был заключен в местечке Вади-Араба).