Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպել է Իսպանիայի արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում հանդիպեց Իսպանիայի արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Ալֆոնսո Դաստիսի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում արտգործնախարարներն անդրադարձան հայ-իսպանական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, կարևորեցին ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության առավել խորացման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել դրան: Այս առումով, Էդվարդ Նալբանդյանը և Ալֆոնսո Դաստիսը կարևորեցին քաղաքական խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը և իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային ու միջազգային մի շարք հրատապ խնդիրների։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը:
Նախարար Ալֆոնսո Դաստիսը ներկայացրեց Կատալոնիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված վերջին զարգացումները և լուծումներ գտնելուն ուղղված քայլերը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ:

Глава МИД Армении в Брюсселе встретился с министром иностранных дел и сотрудничества Испании
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находящийся в Брюсселе в составе делегации, возглавляемой президентом Республики Армения, 24-го ноября встретился с министром иностранных дел и сотрудничества Испании Альфонсо Дастисом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи министры иностранных дел затронули вопросы повестки дня армяно-испанских отношений, отметили необходимость дальнейшего углубления взаимодействия как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, подчеркнув, что совместными усилиями возможно будет этому придать новый импульс. В этой связи Эдвард Налбандян и Альфонсо Дастис отметили важность проведения периодических политических консультаций и расширения договорно-правовой базы.
Собеседники коснулись ряда актуальных региональных и международных проблем.
Эдвард Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы.
Министр Альфонсо Дастис представил последние развития в связи с ситуацией, сложившейся вокруг Каталонии, и шаги по нахождению решений.
Собеседники также обменялись мнениями вокруг отношений Армении и Европейского союза, саммита Восточного партнерства, а также Соглашения Армения-ЕС о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.