Հայաստանը Չինաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է. ԱԳՆ ներկայացուցիչ
ՊԵԿԻՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Չինաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է, այդ իսկ պատճառով չինական կողմը ակտիվ արտաքին քաղաքական և տնտեսական կապեր է պահպանում Հայաստանի հետ: Այս մասին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան ասաց Չինաստանի ԱԳՆ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Լիու Բինը (Liu Bin):
«Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը հաջորդած 25 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն արդեն հասել են շատ բարձր մակարդակի: Առաջիկայում էլ չինական կողմը պատրաստ է տարբեր մակարդակներում պահպանել սերտ կապերը հայկական կողմի հետ: Մասնավորապես՝ ուժեղացնել հայկական կողմի հետ փոխգործակցությունը քաղաքական ասպարեզում, միջազգային հարթակներում, ինչպես նաև տնտեսական ոլորտում»,- ասաց Լիու Բինը: Նա հատուկ ուշադրություն հրավիրեց երկրների միջև առևտրի մասշտաբի և մակարդակի ավելացմանը:
«Ցավոք, ես չեմ եղել Հայաստանում, սակայն ընկերներիցս մեկը, ով այցելել էր Հայաստան, այնտեղից կոնյակ էր բերել: Փորձեցի և շատ հավանեցի: Հայաստանն, իհարկե, ունի սեփական արտադրության մթերքները, որոնք կարող են արտահանվել: Հետևաբար, կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է ուժեղացնել երկկողմ փոխըմբռնումը և իրականացնել ավելի մեծ համագործակցություն»,- ընդգծեց նա:

Armenia is one of China’s foreign policy priorities – Beijing MFA official
BEIJING, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Armenia is one of China’s foreign policy priorities, and that’s why the Chinese side is maintaining active foreign political and economic ties with Armenia, Chinese foreign ministry’s Deputy Director-General of the Department of European-Central Asian Affairs Liu Bin said in response to a question from ARMENPRESS correspondent at a press conference in the ministry of foreign affairs in Beijing.
During the 25 years since the establishment of diplomatic relations between Armenia and China, our relations have reached a very high level. The Chinese side is ready to maintain close ties with the Armenian side on different levels in the future also. Particularly, to enhance partnership with the Armenian side in the political arena, in international platforms, as well as in the economic branch”, Liu Bin said. Bin especially highlighted the increase of commercial volume and level between the countries.
Unfortunately I haven’t been to Armenia, but one of my friends who visited Armenia brought brandy from there. I tried it and I liked it a lot. Armenia, certainly has its own production which can be exported. Therefore I think it is necessary to strengthen mutual understanding and engage in greater cooperation”, he said.