Կատալոնիան շարունակելու է անկախության ուղիով, սակայն առկախում է դրա հռչակումը. Կատալոնիայի առաջնորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի գլխավոր խորհրդի նախագահ Կարլես Պուչդեմոնը նահանգի խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ Կատալոնիան շարունակելու է շարժվել անկախության հռչակման ուղիով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Պուչդեմոնը շեշտեց, որ այս պահը պատմական է Կատալոնիայի համար:
«Քվեատուփն ասել է «Այո» անկախությանը, և դա է այն կամքը, որով ես առաջ եմ շարժվելու: Ես ցանկանում եմ հետևել Կատալոնիայի ժողովրդի կամքին, իսկ դա անկախ պետություն դառնալն է: Այսօր ես ստանձնում եմ Կատալոնիայի՝ հանրապետական կառավարման ձևով անկախ պետություն դառնալու մանդատը»,- հայտարարեց Պուչդեմոնը:
Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ վերջին շրջանում երկխոսության և բանակցությունների կոչեր են հնչել աշխարհի և Եվրոպայի բազմաթիվ առաջնորդների, Նոբելյան մրցանակակիրների և այլ հարգարժան անձանց կողմից, և այդ կոչերը պետք է հարգվեն:
«Մենք առկախում ենք անկախության հռչակումը մի քանի շաբաթով, քանի որ ցանկանում ենք խելամիտ երկխոսություն և միջնորդություն ունենալ Իսպանիայի պետության հետ»,- ընդգծել է Պուչդեմոնը:
2017 թ. հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում անցկացված հանրաքվեի արդյունքներով քվեարկությանը մասնակցածների շուրջ90.18 տոկոսը կողմ է արտահայտվել Իսպանիայից անկախանալուն: Մադրիդը չի ճանաչել հանրաքվեի փաստն ու արդյունքները:

Правительство Каталонии решило отложить провозглашение независимости
Каталония временно приостанавливает действие результатов референдума о независимости. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом в своем выступлении перед каталонским парламентом вечером 10 октября заявил президент Женералитата (правительства Каталонии) Карлес Пучдемон.
Выступление должно подвести итоги референдума 1 октября, на котором 90% проголосовавших каталонцев (при явке в 43%) поддержали независимость от Испании. Пучдемон объяснил это необходимостью длительного диалога с Мадридом, который «займет много недель».
Закон о референдуме был принят 6 сентября каталонским парламентом, где у партий, поддерживающих независимость ("Вместе за да" и "Кандидатура народного единства"), абсолютное большинство. Он предполагает, что в случае победы на референдуме сторонников отделения от Испании, парламент провозгласит независимость. Этот закон, равно как и закон о "переходном периоде", был заморожен Конституционным судом (КС) Испании.
"Декларация о независимости, которую мы не называем "односторонней" декларацией о независимости, предусмотрена законом о референдуме как претворение в жизнь результатов. Мы применим то, что говорит закон", — сказал Пучдемон.
Он также заявил, что каталонские власти не поддерживают никаких контактов с центральным правительством в Мадриде. "Уже некоторое время их нет, поскольку они (власти Испании — ред.) уходят от обсуждения этой темы. Они бы хотели, чтобы эту тему не обсуждали", — заявил глава женералитета.