Դինքի գործով ցմահ ազատազրկված Յասին Հայալը հանձնարարություն է ստացել Ազգային հետախուզական ծառայությունից. կասկածյալ
Դինքի գործով ցմահ ազատազրկված Յասին Հայալը հանձնարարություն է ստացել
Ազգային հետախուզական ծառայությունից. կասկածյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի՝ ծանր հանցագործությունները քննող 14-րդ դատարանում պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատական նիստի ժամանակ նոր բացահայտումներ են արվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, հոկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած լսումների ժամանակ ցուցմունք է տվել կալանավորված կասկածյալ, Fox Tv-ի թուրքական ծառայության լրատվական ծրագրերի տնօրեն Էրջան Գյունը:
Նա հայտնել է, որ ոստիկանության բաժանմունքում ձերբակալված լինելու ժամանակ նույն խցում է եղել ժանդարմերիայի աշխատակիցներից մեկի՝ Վեյսել Շահինի հետ: Վերջինս նրան հայտնել է, թե Յասին Հայալը, ով ցմահ ազատազրկված է մարդասպան Օգյուն Սամասթին «Հրանտ Դինքի սպանությանը դրդելու» մեղադրանքով, պարբերաբար այցելել է Տրապիզոնում Ազգային հետախուզական ծառայության գրասենյակ:
Ի պատասխան Էրջան Գյունի այս հայտարարության՝ դատավորը խոսելու իրավունք է տվել Վեյսել Շահինին, ով էլ հայտարարել է, թե երբևէ նման բան չի ասել Գյունին:
Դինքի ընտանիքի փաստաբան Հաքան Բաքըրջըօղլուն Էրջան Գյունից հարցրել է Վեյսել Շահինի հետ հանդիպման մասին, ինչին ի պատասխան Fox Tv-ի թուրքական ծառայության լրատվական ծրագրերի տնօրենն ասել է. «Վեյսել Շահինի հետ նույն բանտախցում էինք: Ինձ ասաց, որ սպանությունից 15 օր առաջ Ազգային հետախուզական ծառայությունը Յասին Հայալին հանձնարարություն է տվել, Հայալն էլ շարունակ գալիս-գնում էր ծառայության գրասենյակ: Սակայն նա չհստակեցրեց, թե ինչ հանձնարարություն է ստացել Հայալը: Չասաց նաև, թե ումից է դա իմացել՝ ընդգծելով, որ գլուխը չի ցանկանում ցավի տակ դնել»:
Դինքի գործով հերթական դատական նիստերը տեղի կունենան հոկտեմբերի 5-ին և 6-ին:
2012
թվականի հունվարի 17-ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, իսկ սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման:
2014
թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում է կայացրել Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից: Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին առաջադրվել է «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի այդ, որոշումներ են ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ  բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:

Подозреваемый: пожизненно осужденный по делу Гранта Динка Ясин Айал получил поручение от Национальной разведывательной организации Турции
Подозреваемый: пожизненно осужденный по делу Гранта Динка Ясин Айал получил
поручение от Национальной разведывательной организации Турции
В 14-ом суде Стамбула по расследованию тяжких преступлений во время судебного заседания по делу об убийстве журналиста и общественного деятеля Гранта Динка появились новые разоблачения.
Как сообщает  «Арменпресс», ссылаясь на газету “Акос”, 3 октября были заслушаны показания задержанного подозреваемого, директора турецкой службы информационных программ  Fox Tv  Эрджана Гюна.
Он сообщил, что после  задержания находился в одной камере полицейского участка с одним из сотрудников жандармерии Вейселом Шахином.
Тот сообщил ему, что пожизненно осужденный по обвинению в убийстве Гранта Динка Ясин Айал регулярно посещал офис Национальной разведывательной организации в Трапезунде.
В ответ на это заявление Эрджана Гюна судья дал слово Вейселу Шахину, который объявил, что ничего подобного не говорил.
Адвокат семьи Динка Хакан Бакрыджиоглу спросил Эрджана Гюна о встрече с  Вейсалом Шахином, в ответ на что тот сказал: “Мы были с Вейсалом Шахином в одной камере. Он сказал, что за 15 дней до убийства Нциональная разведывательная организация дала поручение Ясину Айалу и тот постоянно ходил в офис службы. Что это было за поручение, он не уточнил. Не сказал также, у кого узнал это, заявив, что не желает лишней головной боли”.
Очередное судебные заседания по делу Динка пройдут 5 и 8 октября.
Редактор армянской газеты “Акос, издающейся в Стамбуке, Грант Динк, был убит на пороге редакции 19 января 2017 г.
17 января 2012 г организатор убийства Ясин Айал был приговорен к пожизненному заключению, а исполнитель Огюн Самаст – к 22 годам.
В октябре 2014 г 5-ый суд Стамбула по тяжким преступлениям  принял решение о новом расследовании дела. Всем обвиняемым было предъявлено обвинение в “создании и руководстве преступной группировкой или участии в ней”. Кроме этого, было принято решение о возбуждении уголовного преследования 9 лиц, занимавших в то время важные посты, в том числе бывшего начальника полиции Стамбула Джелаледина Джераха.