Ավելի քան 700 հազար ռոհինջա մուսուլմաններ են Մյանմայից փախել Բանգլադեշ. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյանմայից Բանգլադեշ են փախել 700 հազարից մինչեւ 800 հազար ռոհինջա մուսուլմաններ: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին հայտնել Է ՄԱԿ-ի փախստականների գործերի գերագույն կոմիսար Ֆիլիպո Գրանդին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սա արտակարգ դրություն Է… Ես երբեք չեմ տեսել, որ այսքան մեծ քանակությամբ մարդիկ այդքան քիչ ունեցվածք ունենան, նրանք ամեն ինչի կարիք ունեն»,-հայտարարել Է նա՝ հանդես գալով լրագրողների առջեւ:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամում (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայտնել Էին, որ Բանգլադեշ ռոհինջա փախստականների մեծ հոսքի կապակցությամբ դիտվում Է առաջին անհրաժեշտության առարկաների՝ պարենամթերքի եւ խմելաջրի, ինչպես նաեւ տեղավորման վայրերի սուր անբավարարություն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Более 700 тыс. мусульман-рохинджа бежали из Мьянмы в Бангладеш
Из Мьянмы в Бангладеш бежало от 700 тысяч до 800 тысяч представителей мусульманской народности рохинджа, сообщил в среду верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
"Это чрезвычайная ситуация... Я никогда не видел, чтобы у такого большого количества людей было так мало (имущества - ИФ), они нуждаются во всем", - заявил он, выступая перед журналистами,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ранее в Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) сообщили, что в связи с наплывом беженцев-рохинджа в Бангладеш наблюдается острая нехватка предметов первой необходимости - продовольствия и чистой воды - а также мест размещения.