ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց մի շարք օրինագծեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունեց մի շարք օրինագծեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի մեջ լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու» մասին հարցը: Օրինագծին կողմ քվեարկեց 68, դեմ՝ 28 պատգամավոր: Դեմ քվեարկեց «Ծառուկյան» դաշինքը, իսկ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ կողմ են քվեարկելու, քանի որ հիմնական զեկուցողը և հարակից զեկուցողները իրենց վստահեցրել են, որ իրենց մտահոգող դրույթները տեղ չեն գտնի վերջնական տարբերակում:
Օրենքի նախագծով սահմանվում են հանրահավաքներ անցկացնելու կարգը, հանրահավաքի մասնակիցների իրավունքները, ինչպես նաև այն դեպքերը, երբ հանրահավաքների անցկացումը կարող է սահմանափակվել: Ինչպես նաև ամրագրվում է, որ ուժային կառույցների աշխատակիցները համազգեստով հանրահավաքին մասնակցելու իրավունք չեն ունենա, իսկ մասնակցելու պարագայում պետք է չեզոք դիրք գրավեն:
ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաև «Ճարտարապետական գործունեության մասին» և կից ներկայացրած օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով Հայաստանի ճարտարապետների միության բազայի վրա առաջարկվում է ստեղծել ճարտարապետների պալատ:
Խորհրդարանը միաձայն ընդունեց նաև  «Քաղաքական ապաստանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին  օրենքի նախագիծը, որով քաղաքական ապաստան տրամադրելու լիազորությունը ՀՀ նախագահից անցնելու է լիազոր մարմնին, որը ֆիքսելու է կառավարությունը: Առաջարկվող փոփոխություններով քաղաքական ապաստան ստանալու հայտերը 10 օրվա փոխարեն կքննարկվեն 30 օրվա ընթացքում: Օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 93 պատգամավոր:

Национальное собрание приняло ряд законопроектов в первом чтении
Национальное собрание  РА приняло ряд законопроектов в первом чтении. Как сообщает «Арменпресс»,  это дополнения и изменения в закон РА “О свободе собраний”. “За” проголосовали 68, “против” -  28 депутатов. “Против”  была фракция “Царукян”, а руководитель фракции “Елк” (Выход) Никол Пашинян заявил, что голосовал “за”, поскольку его заверили, что вызвавшие их беспокойство положения не войдут в окончательный вариант.
Закон определяет порядок проведения собраний, права их участников, а также случаи, когда их проведение может быть ограничено. Прописано, что сотрудники силовых ведомств не имеют права участвовать, будучи одетыми по форме, а при участии должны придерживаться нейтралитета.
В первом чтении принят также пакет проектов законов  “Об архитектурной деятельности” и смежных с ним, согласно которого предполагается создание на базе Сюза архитекторов Палаты архитекторов.
НС единогласно принял также проект изменений и дополнений в закон “О политическом убежище”, по которому право предоставления политического убежища переходит от президента Армении к полномочному органу, который фиксируется правительством.
Предлагается увеличить срок рассмотрения просьбы о предоставлении убежища с 10 до 30 дней. ‘За” проголосовали 93 депутата.