Վախճանվել է բրիտանական թատրոնի «կնքահայրը»՝ ռեժիսոր Փիթեր Հոլը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 86 տարեկան հասակում Մեծ Բրիտանիայում վախճանվել Է Թագավորական շեքսպիրյան ընկերության հիմնադիր եւ Ազգային թատրոնի նախկին գլխավոր ռեժիսոր սըր Փիթեր Հոլը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ազգային թատրոնի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում Է, որ նա սեպտեմբերի 11-ին մահացել Է Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջի հիվանդանոցում՝ ընտանիքի անդամների շրջապատում: 2011 թվականին նրան դեմենցիա Էին ախտորոշել:
1960 թվականին 29 տարեկան հասակում Փիթեր Հոլը Ուիլյամ Շեքսպիրի հայրենիքում՝ Էյվոնի Սթրաթֆորդում, հիմնել Է Թագավորական շեքսպիրյան ընկերությունը (RSC)` մշտապես գործող թատրոն Շեքսպիրի ու նրա ժամանակակիցների պիեսների բեմադրության համար:
Նա RSC-ի ղեկավարն Էր մինչեւ 1968 թվականը:
1973 թվականին Փիթեր Հոլը գլխավորել Է Ազգային թատրոնը, եւ հենց նրա ղեկավարությամբ թատրոնը տեղափոխվեց Թեմզայի հարավային ափին հատուկ նրա համար կառուցված հսկայական համալիր:
«Մենք բոլորս կանգնած ենք հսկաների ուսերին, իսկ Փիթեր Հոլի ուսերը պահում Էին ողջ բրիտանական թատրոնը՝ ինչպիսին մենք այն գիտենք»,-հայտարարել Է Ազգային թատրոնի ներկայիս ղեկավար, ռեժիսոր Ռուֆուս Նորիսը: Ազգային թատրոնի ղեկավարի պաշտոնում նրան փոխարինածները նույնպես նշել են Հոլի հսկայական ավանդը Մեծ Բրիտանիայում թատերական արվեստի զարգացման գործում:

Умер "крестный отец" британского театра, режиссер Питер Холл
В Британии в возрасте 86 лет скончался основатель Королевской шекспировской компании и бывший главный режиссер Национального театра сэр Питер Холл, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В официальном сообщении Национального театра говорится, что он умер в понедельник, 11 сентября, в больнице лондонского Университетского колледжа в окружении членов семьи. В 2011 году у него была диагностирована деменция.
В 1960 году в возрасте 29 лет Питер Холл основал на родине Уильяма Шекспира, в городе Стратфорд-на-Эйвоне, Королевскую шекспировскую компанию (RSC) - постоянно действующий театр для постановки пьес Шекспира и его современников.
Он оставался во главе RSC до 1968 года.
В 1973 году (спустя 10 лет после его основания) Питер Холл возглавил Национальный театр, и именно под его руководством театр переехал в специально выстроенный для него огромный комплекс на южном берегу Темзы.
"Мы все стоим на плечах гигантов, а плечи Питера Холла поддерживали весь британский театр каким мы его знаем", - заявил нынешний глава Национального театра, режиссер Руфус Норрис.
Его преемники на посту главы Национального театра также отметили небывалый вклад Холла в развитие театрального искусства в Британии.