Մեքսիկայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 90-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 90-ի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտինել Է երկրի ներքին գործերի նախարարությունը:
«Հաղորդվում Է, որ զոհվածների թիվը հասել Է 90-ի, նրանցից 71-ը Օահակայի նահանգից են, 15-ը՝ Չյապասից եւ չորսը՝ Տաբասկոյից»,- ասված Է գերատեսչության հայտարարության մեջ: Ավելի վաղ տեղեկացվել Էր 65 զոհվածների մասին:
8,2 մագնիտուդով երկրաշարժը գրանցվել Է սեպտեմբերի 8-ին UTC ժամանակով ժամը 04:49-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 08:49-ին): Էպիկենտրոնը գտնվում Էր Տրես-Պիկոս բնակավայրից 119 կիլոմետր հարավ-արեւմուտք ընկած շրջանում: Երկրաշարժի օջախը 33 կիլոմետր խորության վրա Էր:
Ցունամիների նախազգուշացման խաղաղօվկիանոսյան կենտրոնը հայտնել Է, որ Մեքսիկայի ափերի մոտ ալիքների բարձրությունը հասել Է մեկ մետրի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число жертв мощного землетрясения в Мексике достигло 90 человек
Число жертв мощного землетрясения в Мексике достигло 90 человек. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает министерство внутренних дел страны.
"Сообщается, что число погибших возросло до 90, из них 71 человек из (штата — ред.) Оахака, 15 — из Чьяпаса и четверо из Табаско", — говорится в заявлении ведомства. В документе также отмечается, что Федеральная комиссия по электроэнергетике (CFE) на 99% восстановила подачу электроэнергии на территории страны и на 90% в штате Оахака.
Ранее сообщалось о 65 погибших.
Землетрясение у берегов Мексики магнитудой 8,2 было зафиксировано в пятницу в 04.49 по времени UTC (07.49 мск). Эпицентр располагался в 119 километрах к юго-западу от населенного пункта Трес-Пикос. Очаг землетрясения находился на глубине 33 километра. Тихоокеанский центр предупреждения о цунами (PTWC) сообщил, что максимальная высота волн при цунами после землетрясения достигла 1 метра.