Պուերտո Ռիկոյում գրեթե մեկ միլիոն մարդ առանց լույսի Է մնացել «Իրմա» փոթորկի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իրմա» փոթորիկը հորդառատ անձրեւներ ու փոթորկալի քամի Է բերել Պուերտո Ռիկո, տարերքի հետեւանքով մոտավորապես 900 հազար մարդ մնացել Է առանց լույսի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով տեղական իշխանություններին:
Արտակարգ իրավիճակների ծառայության տվյալներով՝ կղզու մոտավորապես կեսը մնացել Է առանց Էլեկտրականության, գրեթե 50 հազար մարդ զրկվել Է ջրից: «Իրմա» փոթորիկը սեպտեմբերի 6-ին հասել Է հինգերորդ՝ ամենբարձր կատեգորիային, այն ամենահզոր փոթորիկն Է Ատլանտիկայում առնվազն վերջին տասնամյակի ընթացքում: Մասնագետները գտնում են, որ այն ավելի ուժեղ «Հարվի»-ից, որը օգոստոսի վերջին պատուհասել Է Տեխասի ծովափը եւ աղետալի հեղեղում առաջացրել: Մինչեւ կիրակի փոթորիկը կարող Է հասնել ԱՄՆ-ի Ֆլորիդայի նահանգի հարավային ափեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Пуэрто-Рико почти миллион человек остались без света из-за урагана "Ирма"
Ураган "Ирма" принес ливневые дожди и шквалистый ветер в Пуэрто-Рико, около 900 тысяч человек в результате стихии остались без света. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на местные власти.
По данным службы по чрезвычайным ситуациям, около половины острова осталась без электричества, почти 50 тысяч человек лишились воды.
Ураган "Ирма" в среду достиг пятой, максимальной категории, его называют самым мощным ураганом в Атлантике как минимум за последнее десятилетие. Специалисты считают, что он сильнее урагана "Харви", который в конце августа обрушился на побережье Техаса и привел к катастрофическому наводнению. К воскресенью ураган может добраться до южной оконечности американского штата Флорида.